Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jourová: Absolutní bezpečí zajistí jen totalita. Evropa musí myslet dopředu

Česko

  20:25
Lídři západních států stále trvají na­ povinných kvótách na­ přerozdělování uprchlíků, ačkoli ­opatření vyvolává odpor u politiků z východní Evropy a štěpí společnost. Jedním z mála členů Evropské komise, který se proti automatickému rozdělování běženců na jednání postavil, byla česká eurokomisařka Věra Jourová. Evropa musí podle ní myslet na několik let dopředu. „Už teď je třeba řešit, co se stane za dva roky,“ říká v rozhovoru.

Eurokomisařka Věra Jourová. foto: Michal Šula, MAFRA

LN: Jak reagovali další komisaři, když jste projevila nesouhlas s výkupným z povinných kvót? Neodsedli si od vás?
Zatím sedím s kolegy jako rovnocenná členka. Ale bez legrace – každý může svobodně sdělit názor. Opakovaně jsem se k některým částem návrhu vyjadřovala i pozitivně. Nebylo to tak, že bych nesouhlasila se vším, ale trvám na tom, že rozhodování o umisťování uprchlíků musí být maximálně zodpovědné s ohledem na jejich možnosti integrace a bezpečnostní hledisko. Tak, aby se nevytvářela ghetta, která jsou do budoucna bezpečnostním rizikem. Nemůžeme si rozhodnutím z­roku 2016 zadělávat na problémy v­roce 2017 a 2018.

Řešení musí být dlouhodobé, musíme se dívat na „den poté“, co se uprchlíci někam umístí. A to je výhradně v kompetenci jednotlivých států, i­na lokální úrovni. Tím, že jsem vzešla z prostředí komunální politiky, vím, že uprchlíci se budou muset někam nastěhovat a někde žít s pomocí místní komunity. Státy na to musejí být připravené, a proto mám výhrady proti automatickému robotu, který by určil, kam který uprchlík půjde.

LN: Za rok, kdy se vedou debaty o migračním zákonodárství, se členské země ani neshodly na seznamu bezpečných zemí původu, jejichž obyvatelům se ochrana neuděluje. Je šance zařídit, aby lidé z Kosova či Albánie byli na hranicích opravdu otočeni zpátky?
To už funguje a bude se to muset důsledně plnit, bez navracení lidí do bezpečných zemí původu nemůžeme situaci řešit teď ani do budoucna. Je třeba zásadně přitlačit na opatření, díky nimž se lidé na cestu do Evropy vůbec nevydají. To je třeba humanitární fond pro Afriku nebo turecká dohoda, jakkoli je provázejí problémy. Je to i ukončení bojů v Sýrii, což ovšem není v moci EU, ale je to úkol pro široké mezinárodní společenství.

Za druhé musíme důsledně vracet ekonomické migranty, což už se dnes děje, a nový azylový systém je nastaven tak, aby se to dělo hned na vnější hranici Unie.

Za třetí je to příprava budoucnosti pro lidi, kteří prchají z války. Je ke zvážení pro jednotlivé státy, zda neudělovat jen dočasnou ochranu, která je podle mezinárodního humanitárního práva možná. Pak se nemusíme zabývat integrací lidí pro stálé setrvání, ale zajištěním pobytu do doby, než se budou moci vrátit domů.

LN: Vnímají evropské špičky, jak roste neklid v členských státech? Jak se debata vyhrocuje, když jedna strana je přesvědčená, že byť jediný uprchlík rozvrátí sociální systém, a­druhá si nepřipouští vůbec žádná rizika?
Tohle je něco, co si všichni neseme z našich domácích zemí. Daleko silněji to dáváme najevo my, v jejichž zemích je strach větší. Opakovaně říkám, že tomu strachu velmi rozumím. Čemu absolutně nerozumím a co odsuzuji, jsou veškeré náckovské projevy nenávisti a stavění šibenic. Pro mě není omluvou, že nenávist vzniká ze strachu.

I v Česku se musí pečlivě vysvětlovat, jaká jsou rizika a co vláda dělá, aby jim předcházela. Zajistit bezpečnost občanů je prvotní funkce státu a­česká vláda pro to dělá hodně. Rozumím neklidu z migrační vlny a rozumím tomu, že lidé jsou historicky dost unavení. Zažili jsme všechny možné typy totalit, všichni jsme se ukolébali k tomu, že už bude klid, ale trvalo to krátce. Atmosféra je pochopitelná a­hnaná emocemi. Byla bych moc ráda, kdyby v ní bylo více rozumu.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!