Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jourová: Absolutní bezpečí zajistí jen totalita. Evropa musí myslet dopředu

Eurokomisařka Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Věra Jourová. | foto: Michal Šula, MAFRA

Lídři západních států stále trvají na­ povinných kvótách na­ přerozdělování uprchlíků, ačkoli ­opatření vyvolává odpor u politiků z východní Evropy a štěpí společnost. Jedním z mála členů Evropské komise, který se proti automatickému rozdělování běženců na jednání postavil, byla česká eurokomisařka Věra Jourová. Evropa musí podle ní myslet na několik let dopředu. „Už teď je třeba řešit, co se stane za dva roky,“ říká v rozhovoru.

LN: Jak reagovali další komisaři, když jste projevila nesouhlas s výkupným z povinných kvót? Neodsedli si od vás?
Zatím sedím s kolegy jako rovnocenná členka. Ale bez legrace – každý může svobodně sdělit názor. Opakovaně jsem se k některým částem návrhu vyjadřovala i pozitivně. Nebylo to tak, že bych nesouhlasila se vším, ale trvám na tom, že rozhodování o umisťování uprchlíků musí být maximálně zodpovědné s ohledem na jejich možnosti integrace a bezpečnostní hledisko. Tak, aby se nevytvářela ghetta, která jsou do budoucna bezpečnostním rizikem. Nemůžeme si rozhodnutím z­roku 2016 zadělávat na problémy v­roce 2017 a 2018.

Řešení musí být dlouhodobé, musíme se dívat na „den poté“, co se uprchlíci někam umístí. A to je výhradně v kompetenci jednotlivých států, i­na lokální úrovni. Tím, že jsem vzešla z prostředí komunální politiky, vím, že uprchlíci se budou muset někam nastěhovat a někde žít s pomocí místní komunity. Státy na to musejí být připravené, a proto mám výhrady proti automatickému robotu, který by určil, kam který uprchlík půjde.

LN: Za rok, kdy se vedou debaty o migračním zákonodárství, se členské země ani neshodly na seznamu bezpečných zemí původu, jejichž obyvatelům se ochrana neuděluje. Je šance zařídit, aby lidé z Kosova či Albánie byli na hranicích opravdu otočeni zpátky?
To už funguje a bude se to muset důsledně plnit, bez navracení lidí do bezpečných zemí původu nemůžeme situaci řešit teď ani do budoucna. Je třeba zásadně přitlačit na opatření, díky nimž se lidé na cestu do Evropy vůbec nevydají. To je třeba humanitární fond pro Afriku nebo turecká dohoda, jakkoli je provázejí problémy. Je to i ukončení bojů v Sýrii, což ovšem není v moci EU, ale je to úkol pro široké mezinárodní společenství.

Za druhé musíme důsledně vracet ekonomické migranty, což už se dnes děje, a nový azylový systém je nastaven tak, aby se to dělo hned na vnější hranici Unie.

Za třetí je to příprava budoucnosti pro lidi, kteří prchají z války. Je ke zvážení pro jednotlivé státy, zda neudělovat jen dočasnou ochranu, která je podle mezinárodního humanitárního práva možná. Pak se nemusíme zabývat integrací lidí pro stálé setrvání, ale zajištěním pobytu do doby, než se budou moci vrátit domů.

LN: Vnímají evropské špičky, jak roste neklid v členských státech? Jak se debata vyhrocuje, když jedna strana je přesvědčená, že byť jediný uprchlík rozvrátí sociální systém, a­druhá si nepřipouští vůbec žádná rizika?
Tohle je něco, co si všichni neseme z našich domácích zemí. Daleko silněji to dáváme najevo my, v jejichž zemích je strach větší. Opakovaně říkám, že tomu strachu velmi rozumím. Čemu absolutně nerozumím a co odsuzuji, jsou veškeré náckovské projevy nenávisti a stavění šibenic. Pro mě není omluvou, že nenávist vzniká ze strachu.

I v Česku se musí pečlivě vysvětlovat, jaká jsou rizika a co vláda dělá, aby jim předcházela. Zajistit bezpečnost občanů je prvotní funkce státu a­česká vláda pro to dělá hodně. Rozumím neklidu z migrační vlny a rozumím tomu, že lidé jsou historicky dost unavení. Zažili jsme všechny možné typy totalit, všichni jsme se ukolébali k tomu, že už bude klid, ale trvalo to krátce. Atmosféra je pochopitelná a­hnaná emocemi. Byla bych moc ráda, kdyby v ní bylo více rozumu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Potenciální vakcína proti koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Potenciální vakcína proti koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Potenciální vakcína proti koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....