Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jourová bude mít v komisi na starosti spravedlnost a spotřebitele

Česko

  12:22aktualizováno  13:38
Česká eurokomisařka Věra Jourová bude mít na starosti problematiku spravedlnosti, spotřebitelskou politiku a otázky rovnosti pohlaví. Složení nové Evropské komise v Bruselu oznámil její budoucí šéf a někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Nová unijní exekutiva bude mít celkem sedm místopředsedů, kteří budou koordinovat jednotlivé týmy komisařů.

Česká eurokomisařka Věra Jourová bude mít na starosti problematiku spravedlnosti, spotřebitelskou politiku a otázky rovnosti pohlaví. foto: ČTK

Čtyři místopředsedové jsou z postkomunistických zemí: Bulharska, Slovinska, Estonska a Lotyšska. Komisi jako celek musí ještě potvrdit Evropský parlament. V 28členné komisi, která má začít fungovat v listopadu, je devět žen; věkově je nastupující EK mladší než stávající tým Josého Barrosa.

Jiná očekávání

Portfolio pro Jourovou je překvapením: ona sama i Praha měly zájem o křeslo eurokomisaře pro regionální rozvoj, což spekulace před středečním oznámením nevylučovaly, stejně jako možnost, že česká komisařka získá portfolio týkající se dopravy. To bude nakonec řídit Slovák Maroš Šefčovič.

Zklamaná Jourová:

Podle budoucí české eurokomisařky Věry Jourové (ANO) přidělení resortu spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví, který by měla mít na starosti, ovlivnilo její právnické vzdělání. Výběr za neúspěch ale nepovažuje, i když určité zklamání cítí.

"Čekala jsem jiné portfolio. Výběr ovlivnilo to, že mám právnické vzdělání. V konečném důsledku oblast spravedlnosti ale ovlivňuje životy všech občanů v Evropské unii," uvedla Jourová.

Jean-Claude Juncker na  tiskové konferenci novinářům připomněl, že jeho komise se bude muset vypořádat se složitou geopolitickou i hospodářskou situací. "Myslím, že pro to mám ten správný tým," prohlásil.

Juncker odmítl, že by jednotlivá portfolia byla přidělována jednotlivým národním státům. "Nikdo není izolován na svém lénu či ve své přihrádce. Každý by měl spolupracovat," poznamenal. Klíčové podle něj bude fungovat na základě politických priorit. "Jsem týmový hráč, nebudu diktátor," upozornil předseda budoucí komise.

Juncker chystá změny

"Rozhodl jsem se udělat některé změny a zatřást s věcmi," poznamenal Juncker. Prvním místopředsedou komise tak bude Frans Timmermans z Nizozemska, který bude odpovídat za zlepšení regulačních pravidel, vztahů mezi evropskými institucemi a právní otázky. Právě postavení místopředsedů komise je podle Junckera pro práci jeho sestavy klíčové, viceprezidenti mají fungovat jako jakýsi "filtr" mezi ním a skupinami komisařů.

Místopředsedové budou také koordinovat práce ve čtyřech základních oblastech. První je podpora tvorby pracovních míst, růstu a investic, druhou digitální trh, třetí energetická unie a na budoucnost orientovaná klimatická politika a čtvrtou oblastí je hlubší a spravedlivější měnová a ekonomická unie. Jourové portfolio je v materiálech zmiňováno u digitálního trhu a měnové unie.

Na místopředsedy komise ale podle Junckera nelze pohlížet jako na komisaře první třídy a na zbytek týmu jako na komisaře třídy druhé. "Tak to není. Místopředsedové a ostatní budou pracovat dohromady ve velmi blízkém týmu," vysvětlil Juncker své představy.

Další komisaři a jejich portfolia

Už od posledního unijního summitu je známé jméno Italky Federiky Mogheriniové, která je jako šéfka evropské diplomacie také jedním z místopředsedů komise. Odpovídat bude rovněž za bezpečnostní politiku.

Za rozpočtové otázky a lidské zdroje bude odpovídat místopředsedkyně komise Kristalina Georgievová z Bulharska, která byla členkou končící Barrosovy komise. Slovinka Alenka Bratušeková dostala jako místopředsedkyně na starosti budování energetické unie, někdejší estonský premiér Andrus Ansip bude místopředsedou odpovědným za digitální trh.

Přečtěte si vyjádření Babiše a dalších politiků k získanému portfoliu:

Sociální dialog a otázky společné měny euro bude mít na starosti místopředseda komise a lotyšský expremiér Valdis Dombrovskis. Někdejší finský premiér Jyrki Katainen bude odpovídat za problematiku zaměstnanosti, růstu, investic a konkurenceschopnosti.

Tým místopředsedů má podle podle Junckera velké zkušenosti, mnozí jako premiéři už týmy podřízených koordinovali.

Některé země přesto budou ze svého portfolia nejspíš zklamané. Někdejší francouzský ministr financí Pierre Moscovici bude odpovídat za ekonomické a finanční otázky, daně a cla, není však mezi místopředsedy. Také Brit Jonathan Hill je součástí ekonomického týmu odpovědný za finanční stabilitu, finanční trhy a služby.

Němec Günther Oettinger, dosavadní komisař pro energetiku, dostal na starosti digitální ekonomiku. Rakušan Johannes Hahn, který v nynější komisi řídil portfolio regionálního rozvoje, bude mít nově na starosti sousedskou politiku a rozhovory o rozšiřování. Místo komisaře pro rozšíření, které v nynější komisi zastává Čech Štefan Füle, jako samostnatné portfolio dál neexistuje.

Autoři: ,