Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jourová chce po státu odškodné

Věra Jourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Jourová | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Věra Jourová žádá po státu tři a půl milionu korun. Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, která byla před dvěma lety v souvislosti s kauzou Budišov obviněna z přijímání úplatkum, strávila asi měsíc ve vazbě a nyní chce po státu nahradit ušlý zisk.

Stíhání Jourové bylo letos v létě zastaveno a někdejší náměstkyně teď chce, aby jí stát vyplatil zhruba tři a pů milionu korun jako náhradu ušlé mzdy a nákladů v souvislosti s takzvanou kauzou Budišov.

Kvůli jejímu zadržení jí totiž byly zrušeny dvě pracovní smlouvy, které jí měly přinést téměř tři milionu korun. Zbylých zhruba půl milionu pak činí náklady, které prý zaplatila v souvislosti s kauzou.

Jourová chce navíc podat i žalobu na ochranu osobnosti, ve které bude požadovat omluvu od pražského městského státního zastupitelství. Pokud se omluvy nedočká, bude požadovat finanční odškodnění. 

Bývalá náměstkyně také požaduje, aby pražská městská státní zástupkyně přezkoumala postup žalobkyň, které měly případ na starosti. Dalším krokem je i podání několika trestních oznámení, například na některé z aktérů kauzy.

Policie vinila Jourovou z přijetí úplatku
Policie vinila Jourovou z toho, že přijala od starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek v rámci příprav údajného podvodného čerpání peněz z evropských fondů na opravu zámku v Budišově.

V kauze vedle Jourové a Péti figurují i bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Péťa, Doležel a Řehulka podle policie nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku v Budišově tak, aby si mohli rozdělit zhruba 30 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj však loni v květnu uvedlo, že auditorská firma v projektové dokumentaci neshledala žádnou chybu, úmysl nebo manipulaci. V projektu prý nebylo nic proplaceno. Projekt podle dřívějšího vyjádření prakticky skončil dřív, než začal, protože v roce 2006 upozornil architekt Marek Řičář na údajnou manipulaci s dotacemi EU. Řičář je jedním z lidí, na které chce Jourová podat trestní oznámení kvůli údajnému křivému obvinění. V současnosti je prý v policejním programu na ochranu svědků, jde o hlavního svědka v případu.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...