10. července 2014 19:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jourová chce těžit z Číňanů. Zpružní víza a plánuje přímou linku

Eurokomisařka Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Věra Jourová. | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Česká republika může využít svou atraktivitu pro turisty a zhodnotit nynější oživení diplomatických vztahů s Čínou k tomu, aby zvýšila počty čínských návštěvníků. Vyplynulo to z jednání mistryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) s čínskými představiteli odpovědnými za cestovní ruch.

Do Česka nyní ročně z Číny přijede zhruba 180 000 turistů, sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová.

K TÉMATU:

Čínští turisté se podle ministryně čím dál více zaměřují na Evropu a patří mezi nejvíce utrácející návštěvníky. Více informací o Česku by se mohlo k obyvatelům Číny dostat přes internet s pomocí čínské státní agentury cestovního ruchu, což bylo dojednáno už v červnu se zástupci čínské vlády.

Nabídka cílená na Číňany

"Je třeba zintenzivnit i činnosti zastoupení agentury CzechTourism v Šanghaji. Dále je třeba zrychlit a zpružnit poskytování víz k vycestování do České republiky, ideálně zahájit přímé charterové lety Praha - Peking a později pravidelnou přímou linku," řekla Jourová. Úkolem cestovních kanceláří je podle ní připravit nabídku cílenou na čínské turisty.

Plány ministryně vítá analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek z Mag Consulting. „Je to určitě velmi dobrá myšlenka. A je velká smůla, že dosud neexistuje žádné přímé spojení mezi čínským velkoměstem a Prahou,“ řekl serveru Lidovky.cz Beránek.

Číňané jsou podle něj specifičtí turisté. Především starší generace si své cesty skutečně užívá a v cizině hodně utrácí. „Nemůžeme ovšem počítat s tím, že by jejich jedinou cílovou destinací bylo Česko,“ dodal Beránek s tím, že čínští turisté při cestě do Evropy obvykle navštěvují dvě až tři země. Pobyty Číňanů u nás také nebývají příliš dlouhé, většinou se tu zdrží na dvě, maximálně tři noci. (kteří cizinci v Česku utrácejí nejvíce? čtěte ZDE.)

Dnešního jednání se účastnili mimo jiné zástupci cestovních kanceláří, ministerstva zahraničí nebo Letiště Praha. O podpoře příjezdové turistiky pro Číňany bude ministryně a další čeští zástupci informovat čínskou stranu na konferenci k česko-čínské ekonomické spolupráci, která bude koncem srpna v Praze.

Dovoz léčiv z Číny do Česka

V Praze dnes jednali také představitelé čínských farmaceutických firem podle médií mimo jiné o možnostech dovozu léčivých přípravků z Číny do Česka a do Evropy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) už po červnové návštěvě Číny řekl, že v českých lázních by se měly léčit čínské děti a do českých center specializované péče by měli jezdit čínští pacienti. Pobyty bude hradit čínská strana.

Česko-čínské vztahy se začínají oživovat poté, co ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při dubnové návštěvě Pekingu mimo jiné uvedl, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česko nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě.

ČTĚTE ANKETU SERVERU LIDOVKY.CZ

Kritici míní, že tuzemská diplomacie tím ustupuje od obhajoby lidských práv, to ale Zaorálek a další představitelé vlády odmítají. Prezident Miloš Zeman řekl, že oceňuje "realistickou politiku nové vlády vůči Číně". Čínu by měl navštívit v říjnu.

Lidovky.cz, ČTK, skŠárka Kabátová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.