Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jourová odejde z vedení ANO po podzimních volbách. Místo sebe by chtěla Faltýnka

Česko

  16:23
PRAHA - Budoucí česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) odejde z vedení hnutí ANO po podzimních komunálních a senátních volbách. Ve vedení by místo sebe ráda viděla šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka, který už místopředsedou ANO v minulosti byl.

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová přichází na schůzi vlády 3. února v Praze. foto: ČTK

"Ráda bych byla ještě ve funkci (místopředsedkyně) přes komunální volby, abych nějak pomohla," řekla Jourová, která kvůli budoucímu působení v komisi odejde také z čela ministerstva pro místní rozvoj.

Nové vedení hnutí by měl zvolit sněm, který bude svolán pravděpodobně po podzimních volbách. "Je tam řada lidí, kteří mě mohou adekvátně nahradit. Naprosto jasně se na tuto funkci kvalifikuje Jaroslav Faltýnek, který má v hnutí velkou autoritu," uvedla. Faltýnek, který je členem širšího předsednictva, už místopředsedou byl po vzniku hnutí, loni na jaře ale post neobhájil. Sněm tehdy zvolil pět místopředsedů včetně Jourové, čtyři z nich ale krátce poté rezignovali.

PSALI JSME:

Podle Jourové by hnutí mělo zároveň svolat programovou konferenci, která by zhodnotila roční působení ve vládě a diskutovala o dalším směřování strany.

ANO založil v roce 2011 podnikatel Andrej Babiš, o rok později bylo hnutí zaregistrováno u ministerstva vnitra. V roce 2012 se účastnilo senátních voleb, nikdo z kandidátů ale tehdy neuspěl. Úspěch zaznamenalo ANO až v loňských sněmovních volbách, kdy skončilo druhé za ČSSD.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat