Zásadním způsobem se podílela na formování a hladkém průběhu českého předsednictví EU v roce 2022, které zemi vyneslo prestiž. „Stane se ředitelkou kabinetu Síkely. Už se řeší, kdo ji nahradí v současné pozici na stálém zastoupení,“ potvrdil iDNES.cz vysoce postavený zdroj z diplomacie.
Další diplomat z Prahy to pak potvrdil. Síkela na dotazy redakce zatím nereagoval. Šestáková je roky v každodenním kontaktu s unijními institucemi a dobře zná zájmy jednotlivých členských států EU.
„Spolupráci s Jozefem Síkelou jsme si vyzkoušeli během českého předsednictví i v následujících letech a myslím, že se velmi osvědčila. Nabídku pokračovat v této spolupráci z pozice vedoucí jeho kabinetu jsem tedy velmi ocenila a rozhodnutí ji přijmout pro mě bylo naprosto logické,“ uvedla pro iDNES.cz Šestáková.
Loni se stala zástupkyní stálé představitelky ČR ve Výboru stálých zástupců členských států (COREPER I). „Když nějaký návrh unijní legislativy přechází z pracovní úrovně k nám na Coreper I, musím být o krok napřed. Musím vědět, jaké jsou v něm problematické body,“ popsala svou roli pro časopis Forbes.
Absolventka pražské VŠE původně začínala jako kariérní úřednice na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde se později vypracovala na ředitelku odboru vnitřního trhu a služeb. Následně přesídlila v roce 2009 do Bruselu. Do Prahy se ale vrátila a v roce 2014 nastoupila na Úřad vlády ČR. Stala se zástupkyní státního tajemníka pro evropské záležitosti a ředitelka odboru koordinace hospodářských politik EU.
„Má brilantní analytický mozek. Je extrémně výkonná. Zároveň ale také dokáže být nesmírně tvrdá na podřízené,“ popsal Šestákovou jeden z jejích kolegů. Přidal ještě jednu dovednost: „Umí perfektně přečíst záměry partnerů a získat si je na svou stranu.“
Síkela v nové Evropské komisi bude odpovídat za mezinárodní a rozvojovou spolupráci. Bude se také podílet na investicích v rámci iniciativy Global Gateway, která má být evropskou odpovědí na globální investiční záměry Číny a její projekt Hedvábné stezky.