28. prosince 2008 14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jsem menšina jako Klaus, ale obrácená

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto: Vladislav GalgonekČTK

PRAHA Někdejší předseda sociální demokracie a expremiér Miloš Zeman je pro přijetí lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii a proti ratifikaci dokumentů o vzniku amerického radaru protiraketového systému v ČR. Zeman to uvedl v několik dní starém a dnes odvysílaném rozhovoru pro televizi Prima.

Někdejší předseda vlády také slovy o zbabělosti kritizoval postup své bývalé strany, která v parlamentu zablokovala schválení mandátu českých vojáků pro příští rok.

"Já si myslím, že je to hloupost kombinovaná se zbabělostí," komentoval postup opozice Zeman. Boj proti teroristům v zahraničí podle něj snižuje riziko jejich útoku na českém území. Druhým argumentem pro mise je podle něj existence profesionální armády. "Je zcela logické, že půjde do těchto misí," zdůraznil s tím, že nelze spojencům odmítat podporu v "jejich těžké chvíli v Afghánistánu".

"Radar je namířen proti Rusku"
Radar amerického protiraketového deštníku je podle Zemana namířen proti Rusku a má za úkol především sledovat její kosmodrom v Plesecku. Političtí představitelé, kteří už několik let vysvětlují českým občanům jiné důvody vzniku radaru, by měli podle bývalého předsedy ČSSD odejít.

Rusko je totiž podle expremiéra v "základním konfliktu 21. století" na stejné lodi jako západní země v boji s islámským terorismem. Právě touto hrozbou a možností, že by teroristé mohli získat například kufříkovou atomovou bombu, pak Zeman zdůvodnil svou podporu posilování zahraničního angažmá české profesionální armády.

Zeman také zdůraznil, že respektuje euroskeptický názor současného prezidenta a svého dlouholetého politického rivala Václava Klause. "Já jsem druhý extrém... Já jsem také menšina, ale přesně obrácená. Já jsem totiž eurofederalista, který by si přál, aby časem, postupně, vznikly Spojené státy evropské s jednotnou zahraniční, obrannou a další politikou," vysvětlil expremiér.

"Krize by se měla řešit podněcováním investiční poptávky" Stát by měl podle bývalého premiéra Miloše Zemana čelit finanční krizi podněcováním investiční poptávky. Formou veřejných zakázek pro tuzemské firmy by měl investovat například do výstavby infrastruktury, ekologických staveb nebo ochrany památek.

Vyšší zatížení státního rozpočtu by expremiér řešil zavedením daňového systému s progresivním zdaněním a důslednou kontrolou výběru daní. Investice by měly být zadávány formou výběrových řízení a spolufinancovány z prostředků EU, dodal.

Podle Zemana jsou obě nejsilnější politické strany v Česku, tedy ODS a ČSSD, v otázce navrhovaných řešení finanční krize stále v zajetí svých předvolebních slibů. Jejich návrhy na řešení krize expremiér považuje za "cestu do pekel".
ČTK, Lidovky.cz