Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jsem nebezpečný a ozbrojený.‘ Údajný otec Revolučních buněk popsal detaily zatčení

Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | foto: Youtube.comReprofoto

PRAHA Podle policie je anarchista Lukáš Borl otcem Sítě revolučních buněk, která proslula zapalováním majetku a policejních aut. Borl nyní poslal z vazby hnutí dopis, v němž prý osvětluje detaily svého zatčení. Serveru Lidovky.cz pravost Borlovi „zpovědi“ potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů.

Podle policistů anarchista Lukáš Borl založil obávanou Síť revolučních buněk, která se hlásila k zapalování policejních aut a vytvářela nátlak na majitele pražské restaurace Řízkárna, který podle aktivistů dlužil zaměstnancům výplaty.

Borl nyní z vazby poslal dopis, kde popisuje detaily ze svého zatčení a naznačil, jak se před policií skrýval. Dařilo se mu totiž před detektivy úspěšně unikat téměř deset měsíců, i když policie varovala okolí, že se jedná o zvláště nebezpečného a ozbrojeného pachatele. Dopis, který byl zveřejněn na anarchistických serverech, označili lidé z Borlova okolí za autentický.

Už v minulosti se například na webu věnovaném případu „prvních českých teroristů“ objevovaly dopisy z vězení od Martina Ignačáka a Martina Sovy. Ti jsou v současné době souzeni za přípravu teroristického útoku na vlak.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Borla policie dopadla 4. září v Mostě, kde se anarchista i narodil a později tam pomáhal provozovat komunitní centrum Ateneo, to bylo ale zavřeno po loňské velké razii proti extremistům. Borl se také angažoval v Mostecké solidární síti, která byla zpočátku boje proti Řízkárně výraznou silou. Skupina například polepila okolí Prahy 5 plakáty, které varovaly před majitelem restaurace Řízkárna a nabízely pomoc dalším utlačovaným zaměstnancům.

Ozbrojený anarchista

V dopisu komunitě Borl přiznává, že měl u sebe zbraně. „Po zatčení mi policie odebrala pepřový obranný sprej, kovový boxer, plynovou pistoli se dvěma zásobníky a 23 náboji (tyto zbraně jsou v ČR legálně dostupné),“ píše anarchista. „Stále si stojím za tím, že jsem nebezpečný a ozbrojený. Nebezpečný (pro kapitalismus), protože i za mřížemi se odmítám adaptovat na podmínky vykořisťování a podněcuji druhé, aby se proti nim bouřili,“ tvrdí dále.

Lukáš Borl.

Policie hledá Lukáše Borla.

Detaily ze zatčení policie nezveřejnila. „K dotazům se nemohu vyjádřit, neboť podávání informací z trestního řízení má vyhrazeno Okresní státní zastupitelství v Mostě,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Reakci od dozorujícího státního zástupce Václava Richtera se nepodařilo do uzávěrky článku získat. „Bude přítomný až ve čtvrtek,“ sdělila spojovatelka na telefonu.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněknavazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány.

Nicméně Borl sám píše, že se dlouho nezdržoval na jednom místě. „Domovem pro mě byl celý svět a v něm jsem nalézal své útočiště pro kulturní a sociální bytí,“ píše. Anarchista prý netrpěl ani hladem a dostávalo se mu kvalitního jídla.

Borl je obviněn kromě údajného zapalování aut také za aktivity kolem Řízkárny. „ Potvrzuji zadržení pana Lukáše Borla, obviněného pro zločiny založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, vydírání a přečinu poškození cizí věci,“ řekla ČTK bez dalších podrobností mostecká okresní státní zástupkyně Naďa Voláková.

Anarchista tvrdí, že ho policie vinní ze založení Sítě revolučních buněk a podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

„Dále (policie) tvrdí, že jsem se dopustil přečinu poškození cizí věci a to 4x. Dvakrát při žhářském útoku na policejní auto. Jendou při žhářském útoku na dveře prodejny. A jednou nastříkáním dvou nápisů na zeď vazební věznice Praha Ruzyně. A nakonec ÚOOZ tvrdí také to, že jsem se dopustil vydírání provozovatele restaurace Řízkárna,“ míní Borl.

Majitel Řízkárny Vladimír Krulec zatčení Borla uvítal. „Jsem rád, že ho zavřeli. Od té doby, co je soud s anarchisty za ten vlak, nebyl žádný anonym ani útok,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Poničená auta před restaurací Řízkárna.

Poničená auta před restaurací Řízkárna.

Majitel restaurace Řízkárna Vladimír Krulec.

Majitel restaurace Řízkárna Vladimír Krulec.

I když prý Borl nechová sympatie k soudnímu systému, rozhodl se hájit. „Rozhodl jsem se obhájit u soudu s ohledem na vratkost důkazů, které proti mně předkládají,“ píše. Podle informací serveru Lidovky.cz se teď rozhoduje, jakého právníka zvolí, ve hře je několik jmen.

Solidární akce

Během vazby Martina Ignačáka, obžalovaného z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak, došlo k několika „solidárním akcím“ na jeho podporu. V únoru někdo zapálil dvě policejní auta v Praze v ulici Nad Úpadem. Sestra Ignačáka ale později apelovala na sympatizanty, aby podobné akce nepodnikali. Ignačák se od nich také distancoval.

Borl už avizoval, že se solidárním akcím nebrání. „Každý, kdo cítí potřebu mě podpořit, může volit z dlouhé řady možností. Prostředky a načasování, ať volí každý podle vlastních úvah. Nebudu nikomu říkat, co a jak,“ píše na konci vzkazu. Nepřeje se prý jen, aby se od akcí realizovaných na jeho podporu někdo bez jeho souhlasu distancoval. Vše uzavírá: „Žádný sociální smír s těmi, co nás vykořisťují a utlačují. Boj pokračuje!“

Těsně po zatčení se před vazební věznicí v Litoměřicích odehrála podpůrná akce. Skupina anarchistů vykřikovala hesla na Borlovu podporu za použití pyrotechniky.

Podle právní kvalifikace nyní hrozí Borlovi až 10 let. Kritici však tvrdí, že celá loňská akce proti anarchistům neproběhla v pořádku a Síť revolučních buněk je jen policejní konstrukt.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...