Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Jsem rád, že to skončilo“

Česko

Příběh radaru končí - USA ustoupily od záměru vybudovat protiraketovou obranu v Česku a Polsku

Byli vždy proti stavbě radaru. Teď obce u Brd slaví vítězství.

TROKAVEC Na náměstí v obci Trokavec nedaleko hranic vojenského újezdu Brdy bylo včera rušno. Před zraky televizních štábů slavil starosta Jan Neoral konec amerických plánů na výstavbu radaru, který měl stát pár set metrů od obce.

Podsaditý osmašedesátiletý muž poskytuje rozhovory a vítězoslavně pózuje fotografům. „Jsem rád, že to skončilo. Byl to dlouhý boj. Na druhé straně mě to za celá ta tři léta více dalo, než vzalo. Určitě mi to vzalo soukromí, ale na druhou stranu jsem potkal nové lidi, nové přátele. A poznal jsem, že je možno bojovat proti něčemu, co se mi nelíbí. Za ty tři tvrdé roky to stálo,“ prohlašuje Jan Neoral.

Spokojeno s nejnovějším vývojem je všech 87 obyvatel Trokavce. „To víte, že jsme rádi, že na nás tady nebude svítit ta obluda, to monstrum,“ komentuje vše důchodce Josef Darda. A jeho soused Jiří Koubík dodává: „Za barákem by to nechtěl nikdo. My jsme nebyli proti Americe, ale proti radaru. Teď budeme slavit.“ A kde jsou ty peníze? -ptají se obyvatelé obce Vzápětí se ale hovor zvrtne v kritiku politiků. Za vše mohou peníze, které vláda tehdejšího premiéra Mirka Topolánka slíbila jedenadvaceti brdským a podbrdským obcím jako kompenzaci za to, že lidem bude stát za humny radar.

Ze slíbené obří částky 1,2 miliardy korun na rozvoj infrastruktury a opravy budov dostaly obce jen zanedbatelných třináct milionů korun. Vesnice Trokavec, která měla být radaru nejblíže, nedostala ani korunu. A místní si většinou vůči politikům neberou servítky. A ani starosta Neoral nenechá na politicích nit suchou. „Pro mě osobně to je silné zadostiučinění, že ten náš odboj proti těm darebáckým politikům nebyl marný. Současně jsem zjistil, že se občané dokážou zvednout k takovému odporu. Zvedli se proti záměru postavit sem takové monstrum. A vyhráli,“ říká. „A peníze? Vždyť to byl jen virtuální slib. Jen pokus, jak nás umlčet. A i kdyby tu radar byl nebo ne, tak by se na věci stejně nic nezměnilo. Já mám detailní a podrobné informace,“ horlí Neoral. Podle jeho souseda Jiřího Koubíka politici přece slibují „jen ve chvíli, kdy něco potřebují“.

Starosta Trokavce nakonec peníze na stavbu tolik potřebného vodovodu sehnal. „Ale nebylo to od Topolánkovy ani od Fischerovy vlády. Ty dělaly už jen vždy mrtvého brouka. Nakonec jsem se jako každý jiný starosta na mém místě postavil do fronty na ministerstvu zemědělství. Dostal jsem od nich po roce dotaci šest a půl milionu. Letos na jaře jsme začali stavět a za čtrnáct dní ho kolaudujeme. Přesto bych ale peníze od vlády potřeboval. Chybí nám asi milion a půl, tak uvidíme,“ tvrdí Neoral.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...