11. října 2014 8:32, aktualizováno  12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jsem smutný z naší politiky, řekl Klaus. Poprvé využil křížkování

Jsem smutný z naší politiky, řekl Klaus. Poprvé využil křížkování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsem smutný z naší politiky, řekl Klaus. Poprvé využil křížkování | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Volební účast v komunálních a senátních volbách může být ovlivněna rozkladem politického systému, kdy se vytratily jasně definované politické strany s ideovým názorem. Novinářům to řekl bývalý prezident Václav Klaus, který odevzdal svůj hlas v komunálních volbách v pražských Kobylisích.

Volební účast v komunálních a senátních volbách může být ovlivněna rozkladem...

Klaus se nebude divit tomu, pokud účast v nynějších volbách bude nižší než před čtyřmi lety. „Já jsem smutný z naší politiky, z rozkladu našeho politického systému, z poztrácení se politických stran. Volič, aby si v Praze vybral mezi více než 30 podivně nazvaným seskupeními, já nevěřím, že to vůbec může být schopen udělat. Takže mám spíše smutek, že jsme politiku poztráceli, a myslím, že to musí mít dopad i na účast,“ řekl novinářům.

Doplnil, že i pro něj bylo letos těžké si mezi kandidujícími stranami vybrat. Poprvé prý použil metodu křížkování, kdy mohl vybírat kandidáty na více kandidátních listinách.

„Takhle politika neměla skončit a neměli jsme poztrácet dobře jasně definované politické strany, které za sebou něco nesou, které mají nějakou minulost, které nějaký ideový názor mají,“ dodal.

Volební místnosti se v Česku otevřely po noční přestávce. Lidé mají možnost, aby si vybrali své místní zastupitele, pokud tak již neučinili v pátek. Na třetině území republiky mohou zároveň ovlivnit volbu 27 senátorů, a tím i rozložení sil v horní komoře.

Nejvíce mandátů v nynějších obecních volbách obhajuje ODS, jejíž voličská podpora ale podle výsledků v posledních sněmovních či evropských volbách zdaleka není tak vysoká jako v předchozích letech. V senátních volbách může nejvíce ztratit ČSSD, která obhajuje vítězství ve 23 z 27 obvodů, kde se nyní volí, a také křesla 12 z 26 primátorů.

Nejvýhodnější výchozí pozici má naopak vládní hnutí ANO, které může v obou volbách jen získat, neboť zatím nemá zastoupení v horní komoře ani ve vedení radnic velkých měst. TOP 09 a STAN by rády udržely přinejmenším primátorská křesla v Praze a ve Zlíně.

Výsledky voleb také prozradí, nakolik se povedlo udržet či získat zastupitelská křesla lidovcům a komunistům, kteří pokud jde o obecní mandáty pravidelně obsazovali místa za občanskými a sociálními demokraty.

Kupování hlasů v části Slezské Ostravy potvrdili ČTK někteří místní Romové....
Svůj hlas v komunálních volbách do urny vhodila i budoucí komisařka Věra...
Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala pokus o ovlivnění...
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odevzdal v Sýkořicích na Rakovnicku svůj...

Jak strany uspěly a zda se do zastupitelstev dostaly podobně jako do Sněmovny nová uskupení, bude jasné odpoledne po 14:00, kdy výsledky začnou nabíhat na volebním webu. Na kompletní výsledky voleb si ale budou lidé muset počkat asi až do nedělního rána, stejně jako před čtyřmi lety.

Podívejte se: Volby v obrazech: údiv malého Bělobrádka i úsměv mlčenlivé Babišové

Malý Josef, syn vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, sleduje...
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.