15. května 2017 12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jsem v šoku, je to útok na finanční správu, říká Schillerová o Sobotkově rozhodnutí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 179Diskuse
Náměstkyně Alena Schillerová s ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstkyně Alena Schillerová s ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl na pondělním koaličním jednání jmenovat do čela ministerstva financí nejen náměstkyni Alenu Schillerovou, ale i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Novinářům to řekl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle Schillerové Sobotkovy argumenty poškozují ji i celkovou integritu finanční správy.

Sobotka náměstkyni Schillerové vyčetl zdržování kontrol jednokorunových dluhopisů, navázanost na Babiše a zpřísňování v oblasti vymáhání daní. Schillerová se proti všem třem důvodům, kvůli kterým ji Sobotka odmítl, ohradila. „Jsem v šoku z argumentů, které padají. Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice,“ řekla novinářům. Je přesvědčena o tom, že by zajistila plynulý chod ministerstva v době skládání rozpočtu. Zdůraznila, že je ve státní službě a na ministerstvo přišla počátkem roku 2016. Slova premiéra považuje za pošpinění celé Finanční správy.

Náměstkyně Alena Schillerová je Sobotkovým rozhodnutím zaskočena. „Předpokládala jsem, že se se mnou pan premiér sejde. Jsem docela v šoku, když jsem si přečetla vyjádření pana premiéra,“ uvedla Schillerová. Sobotkovy argumenty podle ní poškozují nejen ji, ale i finanční správu. „Zcela kategoricky odmítám, že bych jakýmkoliv způsobem brzdila emise korunových dluhopisů. Toto je útok na integritu finanční správy. Finanční správa kontroluje všech 1519 případů, kde je podezření, že došlo k emisím. Nikdy jsem neřekla, že se nebudou kontrolovat dluhopisy, pouze jsme debatovali, jak budeme postupovat. Vnímám to jako poškození celé finanční správy,“ uvedla Schillerová

Alena Schillerová na setkání s novináři.

Alena Schillerová na setkání s novináři.

Babiš nechápe, proč Sobotka odmítá Brabce kvůli jeho vazbám na Agrofert do čela ministerstva, ale s jeho nominací na vicepremiéra nemá problém. ANO chce podle Babiše vládní krizi rychle ukončit, premiér to ale podle něj komplikuje.

Babiš považuje Schillerovou za nejlepší kandidátku. „Pracuje 26 let ve Finanční správě, je nezávislá a pod státní službou. Obvinění jsou skandální a poškozují ji,“ řekl. Vyloučil, že by měla po jeho odchodu fungovat jako „nesamostatná loutka“, jak uvedl Sobotka. „My se známe asi rok a půl,“ řekl.

Ministři nerostou na stromech

Babiš napevno počítá s tím, že z vlády odejde. Pokud by Sobotka přijal dalšího nominanta ANO, s kterým chce hnutí přijít do středečního jednání koalice, Babiš by řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, ať ho odvolá. Pravděpodobně by to bylo ke konci května, uvedl. Kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér, nebo někdo za ČSSD, považoval by to za konec spolupráce. „Tím pádem by koalice skončila, protože to by porušilo už absolutně tu koaliční smlouvu,“ uvedl. Odmítl, ale potvrdit, že by ANO smlouvu vypovědělo.

Andrej Babiš a Alena Schillerová na setkání s novináři.
„Jsem v šoku,“ řekla Alena Schillerová o argumentech Bohuslava Sobotky.

Ze Sobotky má Babiš dojem, že vládní krizi ve skutečnosti nechce řešit. „Chce udržovat v mediálním prostoru ty věci. ČSSD klesly preference a řeší to takto,“ uvedl. Rozzlobilo ho, že ministrem financí by podle sociálních demokratů neměl být ani Brabec, někdejší ředitel lovosické chemičky Lovochemie, spadající pod Agrofert. „Argumentovat Agrofertem je směšné, (Brabec) odešel, myslím, v roce 2011,“ řekl Babiš.

Babiš zcela odmítá myšlenku, že by mohl být dočasně vedením ministerstva pověřen Sobotka, jako to bylo nedávno v případě ministerstva průmyslu. S dalším jménem chce přijít do středy. „Samozřejmě ministři nerostou na stromech, tak musíme někoho najít,“ uvedl. Do funkce by si přál odborníka, nikoliv politického nominanta, s kterými v těchto případech podle něj přichází ČSSD.

Šéf hnutí ANO sice počítá se svým odchodem, ale dál odmítá odstoupit. „Chceme co nejdřív, aby byl ukončen tento spor. Aby pan premiér akceptoval podle koaliční smlouvy našeho nominanta. A když přiletí pan prezident, tak mu řeknu, aby mne teda odvolal ke konci května. Já z té vlády odejdu, ale budu odvolán, nechci podávat demisi, nic jsem neudělal,“ řekl novinářům. Neodpověděl přímo na dotaz, zda mu odchod z ministerstva uvolní ruce pro předvolební kampaň.

Náměstkyně Alena Schillerová nemá podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) potřebné předpoklady pro výkon funkce ministryně financí. Schillerové premiér vyčetl také to, že prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní.

Sobotka uvedl, že Schillerová společně s generálním ředitelem Finanční správy Martinem Janečkem nese odpovědnost za pomalý a neochotný přístup ministerstva ke kontrolám firem, které emitovaly korunové dluhopisy. Mezi ty patří i někdejší Babišova firma Agrofert. Právě nákup těchto dluhopisů ministrem financí patří mezi důvody, kvůli kterým navrhuje Sobotka Babišovo odvolání.

ČTK, Lidovky.cz
  • 179Diskuse

Najdete na Lidovky.cz