Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsem zvědavý, co mě na Letné čeká

Česko

Pražské fotbalové derby - Za Spartu a Slavii proti sobě nastoupí dva kapitáni, které spojuje přátelství

ERICH BRABEC

Kapitán Slavie

Ve Slavii působí už rok a čtvrt, stal se jejím kapitánem, jenže účast v derby se Spartou se mu vyhýbala. Loni na podzim kvůli zranění, na jaře ho zase do hry nepustil karetní trest. Premiéry v nejvíc sledovaném zápase fotbalové ligy se šéf červenobílé obrany Erich Brabec (31) dočká až napotřetí - dnes na Letné.

* Cítíte větší zodpovědnost a nervozitu?

Zatím nervozitu nevnímám. Přijde to asi až v den zápasu. Už teď jsem ale trošku napjatý. Na druhou stranu jsem dost zkušený, že by mě to nemělo moc ovlivnit.

* Když jde někdo poprvé do derby, čeká ho nějaký rituál nebo snad i zápisné?

Jo, to ještě nevím. Ligový zápas jsem za Slavii už odehrál, gól v lize jsem už taky vstřelil. Teď naposledy proti Vaslui jsem dal gól v pohárech a něco na mě spoluhráči zkoušeli. Nějak jsem se z toho vymluvil a věřím, že to zvládnu i tentokrát.

* Kromě Česka jste si fotbal zahrál v Rusku, Turecku, Rakousku a Švýcarsku. Zažil jste tam zápas, který by se dal se soubojem pražských „S“ porovnat?

V Dynamu Moskva jich zažijete kvůli velkému počtu moskevských klubů deset za rok. Takové utkání potom přichází každých čtrnáct dní. Derby Dynamo-Spartak nebo Dynamo-CSKA jsou hodně vypjatá mezi hráči na hřišti i fanoušky v hledišti. S derby tedy mám zkušenosti, ale i tak jsem zvědavý, co mě na Letné čeká.

* Jaký jste měl vztah k derby před příchodem do Slavie? Komu jste v něm fandil?

Že bych vyloženě někomu fandil, to ne. Zápas jsem sledoval pravidelně jako celá fotbalová veřejnost. Cítil jsem ten náboj, které derby přináší. Zápas to potom většinou i naplnil. Nejlepší hráči v lize předvádí nejlepší hru na hranici svých možností. Věřím, že tak to bude vypadat i tentokrát. Kdybychom navíc zopakovali výsledek z poslední sezony, kdy jsme na Letné vyhráli 2:0, bylo by to super.

* Podléháte hodně atmosféře, nebo se snažíte držet si odstup?

Člověk tomu podlehnout úplně nemůže. Devadesát minut se musí soustředit na sebe, svůj výkon a svůj mančaft. Myslím, že všichni ostatní to mají podobně.

* V rakouském Pashingu jste se v sezoně 2005/06 potkal se kapitánem Sparty Petrem Voříškem. Udržujete kontakty i nyní?

Máme spolu dobrý vztah, i když teď stojíme na opačných stranách. Vídáme se stále párkrát do měsíce. Není to ale tak, že bychom ze sebe tahali, co se děje v kabinách Slavie a Sparty. Naše rozhovory se točí výhradně okolo našich osobních problémů a starostí. Proto mě těší, že se Petrovi podařilo potom, co ho poslali do Mladé Boleslavi, prosadit a teď je jedním ze základních článků sparťanské sestavy.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...