Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jsi z Horní země? Pojď domů volit!’ V pražském metru zve plakát v maďarštině na slovenské volby

Plakát strany MKÖ-MKS na zastávce metra Muzeum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát strany MKÖ-MKS na zastávce metra Muzeum. | foto: Lidové noviny

Praha Pozorní cestující, kteří se v posledních dnech pohybovali na stanici metra Muzeum, si mohli všimnout plakátu v cizím jazyce. Od začátku února visí u eskalátorů propagace slovenské politické strany v maďarštině.

„Jsi z Horní země? Pojď domů volit!“ stojí na něm v překladu. „I ty jsi potřeba ke změně tvé vlasti,“ píše se dál. Zhotovitelem reklamy je Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKÖ-MKS). Jedná se o slovenské politické uskupení, které vzniklo minulý listopad dohodou tří stran, jejichž prioritami je rozvoj a ochrana práv maďarské menšiny na Slovensku.

Na plakátu je muž jménem Örs Orosz, geograf a poslanec nitranské župy, který kandiduje v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku. Jak se ale plakát dostal do pražského metra?

Orosz pro server Lidovky.cz sdělil, že se jedná hlavně o symbolické gesto. „V Praze jsem studoval sedm let a hodně mých maďarských spolužáků a přátel tam zůstalo. Ten plakát je pro ně,“ řekl politik. Zastávku Muzea si vybral proto, že se jedná o frekventované místo, kudy denně projde až 120 tisíc lidí. Plakát je jediný v celém Česku a na zastávce bude až do 29. února, tedy data slovenských parlamentních voleb.

V Praze žije podle údajů Českého statistického úřadu přes 6,5 tisíce Maďarů, nelze ale určit, kolik z nich má slovenské státní občanství. Podle Orosze to může být až 90 % z nich. „Do Prahy a Brna jezdí hodně slovenských Maďarů, částečně i proto, že se tu nesetkávají se slovenským nacionalismem. To byl také důvod, proč jsem tu studoval já - pracoval jsem na tématu jazykových práv na Slovensku a studijní prostředí zde bylo velmi přátelské. Maďaři tu navíc neztratí znalost slovenštiny, takže se mohou vrátit domů a uplatnit se,“ dodává.

Maďarsky mluvící studenty v Praze sdružuje spolek Endreho Adyho, který funguje od 50. let a v současnosti má okolo 500 členů. Orosz byl v roce 2007 jeho předsedou a dodnes se v něm angažuje.

Otevřít diskusi o jazykových zákonech

Maďarskojazyčný plakát lze ale vykládat i jako politické gesto. Na Slovensku by totiž v této podobě nesměl být zveřejněný. Kvůli jazykovým zákonům, které v zemi platí, je nemožné psát veřejné nápisy či názvy pouze v maďarštině. Slovenština musí být použita na všech cedulích, oznámeních i v rozhlase.

Podle zákona o užívání menšinového jazyka by se v oblastech, kde žije nad 20 % příslušníků menšin, měly používat dvojjazyčné názvy. To se ale příliš nedodržuje. Když například maďarští aktivisté opravili v roce 2012 vlakovou zastávku v jihoslovenské obci a umístili na ni dvojjazyčný název Okoličná na Ostrove - Ekel, podnik Železnice Slovenskej republiky nechal nápis odstranit s tím, že není v souladu se zákonem o drahách. Podobný problém mají Maďaři na úřadech - s těmi sice ze zákona smí komunikovat svou mateřštinou, úřady ale nemají povinnost jim rozumět. „Tímto činem se tenhle problém snažím tematizovat ve slovenské veřejné diskuzi,“ řekl pro Lidovky.cz Orosz.

Ke vzniku společné strany MKÖ-MKS zastupující zájmy Maďarů přispěla snaha sjednotit doposud roztříštěné politické strany a zvýšit volební účast maďarské menšiny, která tvoří asi 9 % slovenského elektorátu. Mezi body volebního programu strany patří i regionální rozvoj, podpora místních samospráv či lepší financování kultury. Podle volebních průzkumů se strana pohybuje na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do parlamentu.

Zastávka metra na Muzeu není jediným místem, kde se objevily plakáty slovenských politických stran. Na Hlavním nádraží visí volební plakát strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a nad barem Smíchoff vyvěsili příznivci české Dělnické strany transparent L’udové strany Naše Slovensko s podnadpisem „konzulát v Prahe“.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?