Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsme koncertní kapela

Česko

Prague Ska Conspiracy vydali nedávno svoji debutovou desku Life on Ropes a dali ji zadarmo ke stažení na internet.

O tomto „revolučním“ přístupu mluvil kytarista Jakub Siňor, bývalý člen kapel Vertigo, Flaming Cocks a spolupořadatel letního festivalu Mighty Sounds v Olší u Tábora.

* LN Mohl byste přiblížit kapelu lidem, kteří o vás dosud neslyšeli?

Jsme pražská, dneska osmičlenná kapela, vycházející z hudebního stylu ska, do kterého ale mícháme i jiné vlivy, zejména soul 60. let a r&b (třeba Supremes) a zároveň i zvuk tvrdších, punkových kapel -hodně blízká je nám hudba The Clash. Koncertujeme necelé dva roky.

* LN Osmičlenná kapela - to je docela dost lidí, shodnete se na všem, co děláte?

Zálibu ve ska jsme přenesli z naší bývalé kapely Vertigo, kde jsme hráli s baskytaristou a klávesistou. Když Vertigo skončili, my tři jsme si našli „další lidi“ a začali jsme znovu. Je docela paradoxní, že nikdo z nich ska pořádně neznal... a naše zpěvačka Mariana vlastně ska nezná dodnes. A popravdě ho ani neposlouchá.

* LN Opravdu. Není problém se dohodnout, jak budete znít? Navíc je vás v kapele hodně...

Hudbu děláme my, a Mariana s tím nemá problém, bere to jako „jiný žánr“. To, že je nás osm, se občas projeví na zkouškách, ale zkoušíme, i když nejsme všichni. V rámci možností jsme sehraní.

* LN Svůj debut jste dali na internet (www.skaconspiracy.cz) zadarmo. Proč tento krok?

Mám zkušenost, že i když jsme v minulosti vydali dvě cédéčka (jedno s Vertigo a jedno s Flaming Cocks), nikdy jsme na tom vlastně nevydělali. A i když se těch nosičů prodá třeba tisíc, pořád mám pocit, že by si desku mohlo stáhnout a poslechnout mnohem víc lidí. Dát naše album zadarmo na internet beru jako formu reklamy, pozvání na koncert. My jsme hlavně koncertní kapela. Navíc, když se teď vydá deska, tak je třeba do hodiny na internetu a pak už je to jedno. Nevadí nám, že si naši hudbu někdo stáhne zadarmo, a tímhle jsme to posvětili.

* LN Hrajete tedy často?

Téměř pořád. Týdně máme dvě i více vystoupení, teď o víkendu se chystáme do Teplic a do Turnova. Ročně odehrajeme asi sto padesát koncertů.

* LN Nemáte problém skloubit Prague Ska Conspiracy s dalšími aktivitami?

Je toho hodně, ale baví mě všechno stejným dílem. Flaming Cocks jsme bohužel rozpustili, protože kontrabasista čekal rodinu a my nenašli adekvátní „náhradu“... Festival Mighty Sounds se taky začíná plnit: máme potvrzené The Real McKenzies nebo Vice Squad.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!