Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anonymní akcie? Jsme mistři na vytváření nekvalitní legislativy, říká expert

Česko

  8:00
PRAHA - Je zákon o anonymních akciích dalším paskvilem, který vyšel ze sněmovny? Jak zjistil server Lidovky.cz, oklamání nově přijaté legislativy nabízí pomocí zahraničních společností hned několik tuzemských firem. A způsobů, jak zákon obejít, je mnohem víc. "Anonymní akcie bych zrušil úplně," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Kamil Kouba, dlouholetý policejní expert na praní špinavých peněz.
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Krátce po přijetí zákona o anonymních akciích se objevily firmy, které nabízejí, že pomocí zahraniční společnosti, například z Panamy, zajistí anonymitu akcionářů (více čtěte ZDE). Setkal jste se již s takovým obcházením zákona?
To je možnost, která se hned nabízí. Jsou samozřejmě i další. Ten zákon neřeší otázku transparentnosti skutečných vlastníků.

Lidovky.cz: Takže ani procentním omezením podílu zahraničních vlastníků není transparentnost firmy zajištěna?
Tím procentním limitem v zákoně se tomu vůbec nezabrání. Dám vám příklad. Ta panamská firma bude mít v české firmě podíl tři procenta. Což je z hlediska zákona v pořádku a může se ucházet o státní zakázky. Jenže když půjdete do desátého kolena majetkové struktury, tak zjistíte, že ta samá firma vlastní osmdesát procent společnosti, která je většinovým vlastníkem. A to prostě nejde dohledat.

Lidovky.cz: Kde je problém? V naší legislativě?
Anonymní akcie obecně jsou přežitek. Všude ve světě je trend se jich zbavovat. Avšak neexistují jen v exotických zemích, jak se u nás často mylně tvrdí. Existují v Anglii a třeba i Německu. Tam ale platí, že pokud se na tu společnost obrátí policie a bude chtít odkrýt, kdo je skutečným vlastníkem akcií a ona to zatají, dopouští se rovnou trestného činu. To u nás neplatí.

NAPSALI JSME O ANONYMNÍCH AKCIÍCH:

Lidovky.cz: Je to tedy otázka kvality zákona...
Jsme mistři na vytváření nekvalitní legislativy. Jak by ten zákon měl vypadat, se ví už několik let. Nakonec z toho vždy vyjde paskvil, který je možné obejít.

Lidovky.cz: Karolína Peake (LIDEM) v sobotu serveru Lidovky.cz řekla, že problémy vyřeší prostřednictvím novely zákona o veřejných zakázkách.
To už tady jednou bylo. Když Věci veřejné prosadily do zákona o veřejných zakázkách větičku "veřejných zakázek se nemůže zúčastnit společnost, která má akcie na doručitele". Ale už jaksi pozapomněli a nechápu, jak je to možné, že se jedná o akcie na doručitele v listinné podobě. Protože máme i akcie v zaknihované podobě, které lze snadno dohledat. Ten zákon začal normálně platit a najednou se ze soutěží o veřejné zakázky vyšachovaly společnosti jako Česká spořitelna, ČEZ a další, které mají ty akcie zaknihované a snadno dohledatelné. Prostě paskvil typický pro naše zákonodárce.

KDO JE KAMIL KOUBA?

Pracoval téměř 16 let u policejní Služby kriminální policie a vyšetřování. Deset let se specializoval na praní špinavých peněz, další 4 roky vedl specializovaná oddělení v Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Policii opustil v hodnosti podplukovníka. 

Kouba-nepoužívat

Lidovky.cz: Jak byste problém s anonymními akciemi řešil vy?
Já bych anonymní akcie zrušil úplně. Ačkoli vím, že to situaci transparentnosti nevyřeší. Díky tomu, že celý svět toleruje daňové ráje a offshorové společnosti, není možné tu transparentnost zcela vyřešit. Anonymní akcie jsou instrumentem, který tady nemá co dělat. Ale ani jejich zrušení nás bohužel nespasí.

Lidovky.cz: Proč?
Protože existují například takzvané "Nominee" služby. Společnosti, které je poskytují, nabízí "Kupte si od nás firmu, my vám dosadíme statutární orgán". On bude jednat podle vašich příkazů a nebude existovat žádné pojítko mezi firmou a vámi. Takže zase zde je naprostá anonymita, kterou jinak než důkazy zjištěnými v trestním řízení rozbít nedokážete. 

Lidovky.cz: Existuje způsob, jak takové jednání vytěsnit?
Ono to v podstatě řešit nejde. Musela by být klauzule, že tenhle způsob obchodu, převádění pravomoce na statutární orgán, se zapovídá a to v podstatě nejde.

Lidovky.cz: Jak je tohle ošetřené v Německu?
Nijak. Tohle existuje všude. A u nás to funguje celou dobu. Ti největší hráči to využívají řadu let. Dokonce si můžete zařídit i klasické komerční pojištění, jmenuje se to Directors and Officials. To je v podstatě pojištění zodpovědnosti statutárního orgánu. Protože neexistuje přímá linka mezi vámi jako faktickým majitelem a statutárním orgánem.

Lidovky.cz: Takže se jedná o klasické bílé koně?
Pozor, to nejsou žádní nastrčení bezdomovci. Jsou to vystudovaní inženýři ekonomie, kteří působí ve 20 firmách jako jednatelé, ředitelé, předsedové představenstva a tak dále. Je ale určité riziko, že díky svému vzdělání ví, že se děje něco nekalého, a nějaký ten tunel dopátrají. Pojišťovací domy proto, dokonce naprosto oficiálně, nabízejí u tohoto pojištění možnost retroaktivity. Tedy i zpětně vás proti tomu pojistí. Nevím, jak to dělají, zřejmě nějakým podvodem.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...