Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anonymní akcie? Jsme mistři na vytváření nekvalitní legislativy, říká expert

Česko

  8:00
PRAHA - Je zákon o anonymních akciích dalším paskvilem, který vyšel ze sněmovny? Jak zjistil server Lidovky.cz, oklamání nově přijaté legislativy nabízí pomocí zahraničních společností hned několik tuzemských firem. A způsobů, jak zákon obejít, je mnohem víc. "Anonymní akcie bych zrušil úplně," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Kamil Kouba, dlouholetý policejní expert na praní špinavých peněz.
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Krátce po přijetí zákona o anonymních akciích se objevily firmy, které nabízejí, že pomocí zahraniční společnosti, například z Panamy, zajistí anonymitu akcionářů (více čtěte ZDE). Setkal jste se již s takovým obcházením zákona?
To je možnost, která se hned nabízí. Jsou samozřejmě i další. Ten zákon neřeší otázku transparentnosti skutečných vlastníků.

Lidovky.cz: Takže ani procentním omezením podílu zahraničních vlastníků není transparentnost firmy zajištěna?
Tím procentním limitem v zákoně se tomu vůbec nezabrání. Dám vám příklad. Ta panamská firma bude mít v české firmě podíl tři procenta. Což je z hlediska zákona v pořádku a může se ucházet o státní zakázky. Jenže když půjdete do desátého kolena majetkové struktury, tak zjistíte, že ta samá firma vlastní osmdesát procent společnosti, která je většinovým vlastníkem. A to prostě nejde dohledat.

Lidovky.cz: Kde je problém? V naší legislativě?
Anonymní akcie obecně jsou přežitek. Všude ve světě je trend se jich zbavovat. Avšak neexistují jen v exotických zemích, jak se u nás často mylně tvrdí. Existují v Anglii a třeba i Německu. Tam ale platí, že pokud se na tu společnost obrátí policie a bude chtít odkrýt, kdo je skutečným vlastníkem akcií a ona to zatají, dopouští se rovnou trestného činu. To u nás neplatí.

NAPSALI JSME O ANONYMNÍCH AKCIÍCH:

Lidovky.cz: Je to tedy otázka kvality zákona...
Jsme mistři na vytváření nekvalitní legislativy. Jak by ten zákon měl vypadat, se ví už několik let. Nakonec z toho vždy vyjde paskvil, který je možné obejít.

Lidovky.cz: Karolína Peake (LIDEM) v sobotu serveru Lidovky.cz řekla, že problémy vyřeší prostřednictvím novely zákona o veřejných zakázkách.
To už tady jednou bylo. Když Věci veřejné prosadily do zákona o veřejných zakázkách větičku "veřejných zakázek se nemůže zúčastnit společnost, která má akcie na doručitele". Ale už jaksi pozapomněli a nechápu, jak je to možné, že se jedná o akcie na doručitele v listinné podobě. Protože máme i akcie v zaknihované podobě, které lze snadno dohledat. Ten zákon začal normálně platit a najednou se ze soutěží o veřejné zakázky vyšachovaly společnosti jako Česká spořitelna, ČEZ a další, které mají ty akcie zaknihované a snadno dohledatelné. Prostě paskvil typický pro naše zákonodárce.

KDO JE KAMIL KOUBA?

Pracoval téměř 16 let u policejní Služby kriminální policie a vyšetřování. Deset let se specializoval na praní špinavých peněz, další 4 roky vedl specializovaná oddělení v Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Policii opustil v hodnosti podplukovníka. 

Kouba-nepoužívat

Lidovky.cz: Jak byste problém s anonymními akciemi řešil vy?
Já bych anonymní akcie zrušil úplně. Ačkoli vím, že to situaci transparentnosti nevyřeší. Díky tomu, že celý svět toleruje daňové ráje a offshorové společnosti, není možné tu transparentnost zcela vyřešit. Anonymní akcie jsou instrumentem, který tady nemá co dělat. Ale ani jejich zrušení nás bohužel nespasí.

Lidovky.cz: Proč?
Protože existují například takzvané "Nominee" služby. Společnosti, které je poskytují, nabízí "Kupte si od nás firmu, my vám dosadíme statutární orgán". On bude jednat podle vašich příkazů a nebude existovat žádné pojítko mezi firmou a vámi. Takže zase zde je naprostá anonymita, kterou jinak než důkazy zjištěnými v trestním řízení rozbít nedokážete. 

Lidovky.cz: Existuje způsob, jak takové jednání vytěsnit?
Ono to v podstatě řešit nejde. Musela by být klauzule, že tenhle způsob obchodu, převádění pravomoce na statutární orgán, se zapovídá a to v podstatě nejde.

Lidovky.cz: Jak je tohle ošetřené v Německu?
Nijak. Tohle existuje všude. A u nás to funguje celou dobu. Ti největší hráči to využívají řadu let. Dokonce si můžete zařídit i klasické komerční pojištění, jmenuje se to Directors and Officials. To je v podstatě pojištění zodpovědnosti statutárního orgánu. Protože neexistuje přímá linka mezi vámi jako faktickým majitelem a statutárním orgánem.

Lidovky.cz: Takže se jedná o klasické bílé koně?
Pozor, to nejsou žádní nastrčení bezdomovci. Jsou to vystudovaní inženýři ekonomie, kteří působí ve 20 firmách jako jednatelé, ředitelé, předsedové představenstva a tak dále. Je ale určité riziko, že díky svému vzdělání ví, že se děje něco nekalého, a nějaký ten tunel dopátrají. Pojišťovací domy proto, dokonce naprosto oficiálně, nabízejí u tohoto pojištění možnost retroaktivity. Tedy i zpětně vás proti tomu pojistí. Nevím, jak to dělají, zřejmě nějakým podvodem.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat