130 let

Dávejte si pozor hlavně v hospodě. To radí patnáctiletá dívka, která se po sedmi letech rozhodla přestat kouřit, návštěvníkům sezení v pražském Centru léčby závislosti na tabáku. | foto: František Vlček, Lidové noviny

Jsme tu pro vás. I když teď zklamete

Česko
  •   15:38
PRAHA - Chcete přestat kouřit? Zkuste zajít do specializovaného centra odvykání kouření. Tam podle statistik pomohou až čtvrtině kuřáků.

Je zimní středa odpoledne, za oknem se stmívá. U stolu v pražském Centru léčby závislosti na tabáku se pomalu schází osm lidí, tři starší, zbytek ve středním věku. Na první pohled spolu nemají nic společného. Kromě jednoho: chtějí přestat kouřit.

Nejdřív psychická, pak fyzická závislost
Terapeutickou skupinu – nebo lépe řečeno sezení, během nějž se hovoří o tom, co se děje s tělem a myslí (ne) kuřáka, představují se možnosti podpůrné léčby a diskutuje se o cigaretových trablech – dnes vede sympatická lékařka Ludmila Pohlová.

Plynule, klidně a poutavě vypráví o psychické závislosti, kterou si kuřák na cigaretě vytvoří, a také o následující fyzické závislosti. Varuje před možným příbytkem na váze. „Kouření zpomaluje trávení jídla v žaludku, střevem ale jeho zbytky proběhnou rychle. Když tedy přestanete kouřit, budete mít možná větší pocit hladu. Kuřáci, kteří s cigaretami přestanou, tak mohou na začátku přibrat asi deset procent své hmotnosti,“ vysvětluje.

Zdůrazňuje také, že mozkové receptory, které byly dříve zvyklé na přísun nikotinu, po odříznutí cigaret jen „spí“ a jediná cigareta je opět aktivuje. Návrat ke kouření pak bývá téměř jistý. Hned poté ale z jejích úst vychází pro přítomné kuřáky důležitá věta: „Pro nás je nekuřák ten, kdo si nezapálí dvanáct měsíců. Jsme tady pro vás a znovu vám pomůžeme, když se vám teď s kouřením přestat nepodaří.“

Odvykání na internetu


www.prestantekourit.cz

www.clzt.cz

www.dokurte.cz

www.drogy-info.cz

http://ec.europa.eu/health

www.smokefree.gov

www.cancer.org

Budoucí nekuřáci po celou dobu neřeknou ani slovo. Někdo občas pokývá hlavou, jiný se zasměje. Podle výsledků Fagerströmova testu závislosti na tabáku jsou až na jednu ženu všichni závislí silně. Do jednoho jsou ale odhodláni s cigaretami skončit. I přesto, že jeden z přítomných (později se přiznává, že ač seděl nejblíže, kvůli špatnému sluchu nepochytil z hodinového povídání doktorky Pohlové ani slovo) se zamračí: „Už od rána cítím, že den, kdy se rozhodnu přestat kouřit, bude špatný. Nejraději bych si hned zapálil. Ale ona mě manželka podpoří, abych to neudělal.“

Lidé v místnosti se zase smějí a doktorka Pohlová dává ke kolování přípravky a léky, které pomohou kuřákům zbavit se závislosti na cigaretách. „Kdo chce, může ochutnat,“ vybízí budoucí nekuřáky k otestování nové nikotinové žvýkačky ovocné chuti.

Zatímco se pacienti probírají nepoznanými možnostmi, lékařka zve dál muže ve středních letech, který přišel na kontrolu. Kouřil deset cigaret denně, nyní je „čistý“ půl roku. Zpočátku mu s abstinenčními příznaky pomáhal inhalátor, brzy si ale troufl začít fungovat zcela sám.

„Mám radost, nejvíc ale manželka,“ těká očima po ostatních v místnosti. „Když někdo vedle mě kouří, nevadí mi to. Ale pak si vždycky říkám, jak by bylo fajn, kdybych si taky jednu zapálil.“ „To nesmíte,“ kontruje ihned doktorka Pohlová. „Já vám dám cigaretu, chcete?“ obrací se s potměšilým výrazem na návštěvníka muž, který špatně slyší. Místností opět zazní vděčný smích.

Je mi 15, kouřím 7 let
Úsměv ovšem přítomným tuhne na tváři ve chvíli, kdy na kontrolu přichází patnáctiletá dívka v širokých raperských kalhotách, kšiltovce a teniskách. Od konce září bere lék champix, z původních třiceti cigaret se dostala na 1 až 2 denně. Zcela otevřeně a nahlas mluví o tom, jak ji trápí, že na lék někdy zapomene. Mezi dveřmi se ještě otočí a překvapené pacienty sytým hlasem varuje: „Dávejte si pozor v hospodě. Já jsem nekouřila čtrnáct dní a pak jsem si dala v hospodě.“

Když dívka odejde, strhává se debata o dnech „D“, tedy termínech, kdy už se přítomní vzbudí jako nekuřáci. Starší žena s problémy se srdcem už nemůže dál kouřit 45 denně. Rozhoduje se pro champix a den „D“ 1. ledna. „To je lepší druhýho, prvního si pořád někdo něco stanovuje,“ ozve se nedoslýchavý pán. „No dobře, tak druhého ledna,“ mění rozhodnutí paní.

„A já do toho jdu s ní,“ usmívá se nakonec pán se špatným sluchem.

Autor: Hana Slívová
Témata: cigareta, závislost
  • Vybrali jsme pro Vás