Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jsme zaskočeni nepředvídatelností‘. Akademikům se nelíbí, že se o výuce na vysokých školách rozhoduje bez nich

Jedním z dřívějších nařízení je povinnost nosit roušky na chodbách a ve společných prostorách. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedním z dřívějších nařízení je povinnost nosit roušky na chodbách a ve společných prostorách. ilustrační snímek | foto: Petr LundákMAFRA

Zástupci vysokých škol v pondělí vyzvali politiky a úředníky, aby nerozhodovali o protiepidemických opatřením na univerzitách bez předchozí konzultace s rektory. Nelíbí se jim, že se v Praze rozhodlo o zavedení výuky na dálku na vysokých školách bez jejich vědomí. Vysoké školy jsou podle akademiků schopny zavést potřebná opatření samostatně na základě aktuálního vývoje místní epidemické situace. Vyplývá to z prohlášení České konference rektorů (ČKR) a Rady vysokých škol (RVŠ).

„Rada vysokých škol považuje za nešťastné, že rozhodnutí o omezení výuky na pražských vysokých školách v souvislosti s nepříznivým epidemiologickým vývojem situace ohledně nákazy COVID-19 bylo učiněno bez předchozí konzultace s jejich rektory,“ stojí v prohlášení Rady vysokých škol. „Jsme zaskočeni nepředvídatelností zásahů vnějších aktérů, a to často bez jakékoli synchronizace na jejich straně,“ uvedl ve stanovisku ČKR její předseda Petr Sklenička.

Poukázal na to, že několik dní před rozhodnutím pražských hygieniků o přechodu na výuku na dálku, upozornil vysoké školy Národní akreditační úřad, že distanční výuku nemají plošně zavádět. Podle akademiků se tímto přístupem ohrožuje zákonem zaručená autonomie vysokých škol a může to mít negativní dopad na jejich chod.

Masarykova univerzita přešla na bezkontaktní online výuku

Výuka na Masarykově univerzitě (MU) v Brně bude mít v podzimním semestru primárně bezkontaktní podobu v online prostředí. S variantou prezenční výuky se počítá jen u prvních ročníků, u vyšších pouze v nezbytných případech, jako jsou laboratorní cvičení a malé seminární skupiny v praktických a klinických předmětech. ČTK o tom informovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

„Právě synchronní online výuka naplní akreditační podmínky i za současné neutěšené epidemické situace, kdy je řada studentů v karanténě, za hranicemi, někteří s chronickým zdravotním problémem, další nechtějí riskovat přenos nákazy na své blízké,“ uvedl rektor Martin Bareš. Připomněl, že některé prestižní zahraniční univerzity zavedly online režim pro celý akademický rok. Bareš sám prodělal nákazu koronavirem.

Opatření potrvá minimálně po celý podzimní semestr, který na MU začne 5. října. Univerzita se řídí vlastním koronavirovým semaforem, pro který ode dneška platí žlutý stupeň.

Výuku v online prostředí univerzita garantuje také zahraničním studentům, kteří měli přijet na podzim. S ohledem na aktuální epidemickou situaci v Česku univerzita příjezd nedoporučuje. Do online prostředí se přesouvají akademické obřady a společenské akce. Vstup do budov univerzity se zakazuje lidem s příznaky virového onemocnění. Studenti a zaměstnanci mají povinnost oznamovat pozitivní test na covid-19 i karanténu.

Kontaktní výuka bude na MU v omezené míře preferovaná u prvních ročníků, kde se studenti potřebují seznámit s prostředím vysoké školy a zvoleným oborem, s vyučujícími a mezi sebou. U vyšších ročníků bude zachovaná například u praktických nebo klinických cvičení. „V takových případech uděláme vše pro to, aby mohla kontaktní výuka probíhat, samozřejmě při dodržení přísných bezpečnostních pravidel,“ upřesnil prorektor pro legislativu, IT a korporátní vztahy Radim Polčák.

„V březnu jsme byli nuceni výuku přenést do online prostředí v podstatě ze dne na den, a navíc v bezprecedentním rozsahu. V uplynulých měsících se však univerzita na specifickou situaci adaptovala, a na další mimořádný semestr je tak dobře připravena,“ doplnil prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant.

Dělat rozhodnutí samostatně

„Vysoké školy představují zcela odlišný typ vzdělávacích institucí, než jsou základní a střední školy, a jsou na základě aktuálního vývoje místní epidemiologické situace schopny většinu potřebných anti-COVID opatření interně zavést dostatečně operativně, flexibilně a samostatně,“ uvedla RVŠ. Vyzvala proto veřejné orgány, aby rozhodnutí týkající se vysokých škol konzultovala s jejich zástupci. Vysoké školy jsou podle nich dostatečně kompetentní, aby stav epidemie vyhodnotily a minimalizovaly rizika nákazy.

Podle Skleničky přitom vysoké školy dokážou využít jak výuky na dálku, tak i kombinace prezenční a distanční výuky. Podle Rady vysokých škol jsou připraveny nabídnout výuku na dálku jako součást prezenčního vzdělávání splňujícího požadavky akreditačního úřadu. I proto by podle rady měly mít vysoké školy možnost rozhodovat o rozsahu a době trvání online výuky ve svých akreditovaných programech.

Hygienici v Praze, která je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku, ode dneška nařídili na vysokých školách distanční výuku. Studenti ve školách ale mohou dělat laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci ve skupinách do 15 lidí a mohou se účastnit klinické a praktické výuky a praxe. Rovněž mohou navštěvovat univerzitní knihovny a studovny, chodit na individuální konzultace a na zkoušky za přítomnosti nejvýše deseti lidí.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Roman Prymula na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Roman Prymula na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Roman Prymula na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!