Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jsou dvě roušky na sobě víc rizikem než ochranou? Odborníci nařízení zpochybňují

Dvojitá rouška pravděpodobně víc škodí, než pomáhá. foto: Pixabay.com

PRAHA - Dvě jednorázové zdravotnické roušky na sobě sice nenahradí respirátor, podle ministerstva zdravotnictví jsou ale účinnější než jedna rouška. Na veřejných místech platí od čtvrtka povinnost nosit respirátor nebo právě dvě chirurgické roušky. Nařízení ale zpochybňují odborníci, kteří upozorňují na to, že kombinace dvou roušek účinná není.
  15:16

Americký odborník Michael Osterholm, na jehož rady se spoléhal i prezident Joe Biden, upozorňuje, že je velmi důležité, jak se zdvojená ochrana dýchacích cest používá. „Pokud si přidáte další roušku, můžete ve skutečnosti ztížit pohyb vzduchu přes oblast dvou látek,“ uvedl pro televizi NBC. „To způsobí, že po stranách skutečně unikne a vnikne více vzduchu, což ve výsledku zvyšuje vaši možnost infikovat se,“ dodal.

Má smysl nosit dvě roušky najednou? Ministr Blatný je doporučuje jako alternativu k respirátoru

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na dotaz Hospodářských novin, zda nařízení o rouškách ještě nepřehodnotí, odpověděl ve středu oklikou. Uvedl, že sám dlouhodobě prosazuje povinnost nosit na veřejných místech s větší koncentrací lidí respirátor.

Dvě navrstvené roušky jako alternativa respirátoru prošly i poradní epidemiologickou skupinou ministerstva. I ta si však studii vyložila chybně. Její vedoucí profesor Roman Chlíbek při upozornění na omyl své stanovisko ve středu zmírnil. „Je to jen přechodné doporučení, připravuje se další postup. Myslím, že dvě roušky se už doporučovat nebudou, ale uvidíme po finálním rozhodnutí ministerstva,“ popsal situaci pro Hospodářské noviny.

Tvrzení, že dvě roušky jsou účinnější než jedna, je nesmyslné podle Vladimíra Ždímala, vedoucího oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR, který roušky a respirátory testuje od příchodu pandemie do Česka. Účinné se mohou zdát při zkouškách v laboratoři, kde se na figuríny lepí. Roušky jsou tak utěsněné, přiléhají k obličeji a na okrajích nemají průduchy pro nefiltrovaný vzduch.

„Druhá rouška znamená dvakrát větší odpor při dýchání. V takovém případě si vzduch najde cestu jinudy, tedy netěsnostmi okolo. A těch je hodně,“ upozornil vědec. Efektivitou se respirátorům mohou přibližovat pouze nejlepší z nanoroušek vybavených netkanou nanotextilií. 

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat