Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou margaríny škodlivější než máslo?

Česko

V poslední době se šíří informace, že margaríny jsou škodlivější než máslo. Je to pravda? ptá se Vladimír Hála z Červené Hory. Odpovídá MUDr. Pavel Dlouhý z Ústavu výživy 3. LF UK:

Velkým problémem margarínů byl v minulosti vysoký obsah trans-izomerů mastných kyselin (TFA), které prokazatelně zvyšují riziko vzniku aterosklerózy a diabetu. Je proto žádoucí je z výživy eliminovat, resp. snížit jejich příjem na nejnižší možnou míru.

TFA se přirozeně objevují v másle a mléčném tuku, kde tvoří asi 3%mastných kyselin. Vznikají i při rafinaci rostlinných olejů (cca 1 %), především však při ztužování olejů pomocí starší technologie částečné katalytické hydrogenace. Pokud se takto ztužený tuk použil pro výrobu margarinů, produkt měl v tukovém podílu 20 až 30 % TFA, někdy i více.

Moderní margaríny a roztíratelné tuky se dnes v naprosté většině vyrábí jinými technologiemi. Proto se v nich nachází minimální množství TFA (do 1 %). Oproti máslu mají zpravidla nižší obsah tuku, neobsahují cholesterol a mají výhodnější spektrum mastných kyselin. Nemusíme se jich proto bát, jejich konzumace může přinášet spíše zdravotní výhody.

Situace se výrazně zlepšila rovněž u tuků na pečení, pokrmových a směsných roztíratelných tuků, takže jedlé tuky s vyšším obsahem TFA jsou na trhu už spíše výjimkou. Z naší výživy však TFA nezmizely. Jejich zdrojem jsou např. plněné oplatky a další druhy trvanlivého pečiva, pečivo z listového těsta, čokoládové pochoutky a polevy, pokud při jejich výrobě byly použity ztužené tuky s vyšším obsahem TFA.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz. Obálku označte Věda – záhady.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...