Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odposlech poslance Ratha neodporuje zákonu, míní experti

David Rath opouští Spiritku poté, co byl vyslechnut mandátovým a imunitním výborem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath opouští Spiritku poté, co byl vyslechnut mandátovým a imunitním výborem | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ ANKETA. Šustění bankovek a porcování milionového úplatku. Přesně tak popsali části odposlechů trojice Rath - Kott - Pancová poslanci z imunitního výboru. Patrně hlavní trumf žalobců v korupční aféře se však snaží zničit nový exhejtmanův obhájce Roman Jelínek. Tvrdí, že odposlouchávat zákonodárce je protiústavní.

Server Lidovky.cz proto oslovil experty na české právo s otázkou, zda jsou odposlechy poslanců protiústavní. A výsledek? Pokud žalobci dodrželi paragrafy, tak odposlechy v kauze Rath můžou zařadit do spisu mezi klíčové důkazy.

"Odposlechy protiústavní nejsou, pokud je dodržen zákonný postup, který platí pro všechny. Speciální ústavní ochrana poslance není stanovena," vysvětluje Aleš Gerloch, šéf Katedry ústavního práva Univerzity Karlovy. "Poslanci mohou odepřít svědectví o skutečnostech, o nichž se dozvěděli při výkonu mandátu, odposlech však není výslechem," vysvětluje.

INFOGRAFIKA:

Tvrzení experta na ústavní právo potvrzuje i bývalý žalobce, nyní senátor za ČSSD Miroslav Antl. Podle něj neexistuje důvod, proč by odposlechy, pokud byly pořízeny na základě řádného příkazu soudce, nemohly být použité jako důkazy před soudem. "Jestliže splňují podmínky paragrafu 88 trestního řádu, tak by měly být řádným důkazem v trestním řízení," řekl serveru Lidovky.cz Antl. "Nikdo by neměl vyčnívat nad ústavu a zejména ústavní činitel je více trestně odpovědný," zdůraznil navíc.

Anketa

Mylsíte si, že soud odmítne odposlechy Davida Ratha zařadit mezi důkazy?

Ano, poslanec by neměl být šmírovaný. 77
Ne, žalobci si legálnost odposlechů určitě pojistili. 1507

Trochu opatrnější je ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Přes svoji mluvčí Petru Hrubou vzkázal, že na odposlechy zákonodárců existuje více právních názorů, které nejsou shodné. "Jiná situace je ovšem v případě, kdy odposlechy nařídí soud," uvedl Pospíšil. A právě to je nejspíš případ Davida Ratha. Svědčí o tom i jistota návladní Lenky Bradáčové, která má případ Ratha a spol. na starosti. "Domnívám se, že odposlechy nejsou protiústavní," řekla serveru Lidovky.cz. Navíc odkázala na rozhodnutí Ústavního soudu, který již jednou odposlechy poslanců řešil.

ČTĚTE TAKÉ:

Před pěti lety totiž poslanec Jan Vidím z ODS poslal stížnost proti tomu, že byl při vyšetřování úniku z takzvané Kubiceho zprávy napíchnutý i jeho telefon. Ústavní soud nakonec týden po zatčení Ratha a jeho kompliců Vidímovu stížnost zamítl jako neodůvodněnou. "Z obsahu spisu vyplývá, že soud návrhu státního zástupce věnoval patřičnou pozornost a měl snahu striktně dodržet příslušná zákonná ustanovení," píše se v usnesení. Nelze předpokládat, že by tomu mělo být v korupční kauze ve středních Čechách jinak. "Ústava to vysloveně neřeší, takže bude záležet na kreativitě výkladu ústavních soudců," připomíná však olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištván, známý z kauzy dalšího politika Jiřího Čunka.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...