21. března 2019 14:21, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Existují důkazy o obchodech Turecka s IS, řekl Zeman. Turecko ho za výroky kritizuje, prý lže

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ankara/Nový Kostel (Chebsko) Turecké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát (IS). Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Informovala o tom místní média. Podle Zemana existují z minulosti důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS. Uvedl to na závěr návštěvy Karlovarského kraje.

„Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi,“ uvedl mluvčí ministerstva Hami Aksoy v prohlášení.

Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je faktickým spojencem IS. Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Ve čtvrtek prezident řekl, že v roce 2015 se mluvilo o tom, že Turecko odebírá od IS za zvýhodněnou cenu ropné produkty. „Dokonce to došlo tak daleko, že v tom roce 2015 americké letouny bombardovaly kolonu cisteren, která směřovala právě k tureckým hranicím, což je makavý důkaz toho, že tato řekněme ekonomická výměna existovala,“ prohlásil Zeman.

„Turecko přispívá k bezpečnosti Evropy a pokračuje v neústupném boji proti mnohým teroristickým organizacím,“ uvádí se dále v prohlášení. „Jde také příkladem tím, že hostí největší počet uprchlíků na světě. Naše země neutralizovala kolem 4000 členů IS při operacích koalice proti IS i operaci Štít Eufratu (na severu Sýrie),“ konstatuje se v prohlášení.

Aksoy také řekl, že vrcholní politici v Evropě, kde je podle něj na vzestupu xenofobie a islamofobie, by se měli držet faktů a nešířit falešná obvinění.

Prohlásil rovněž, že očerňování Turecka českým prezidentem je neslučitelné s tradičně dobrými vztahy mezi oběma zeměmi.

ČTK