6. prosince 2018 21:33, aktualizováno  22:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: BIS si vymýšlí špiony, neodhalila jediného ruského nebo čínského zpravodajce

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

Praha Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek popřel závěry zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o větším pronikání ruského a čínského vlivu do Česka. Uvedl, že za celých šest let, kdy je prezidentem, BIS neodhalila žádného ruského ani čínského špiona, ani nepředložila pro svoje tvrzení žádné důkazy. Motivací BIS je podle prezidenta snaha o udržení vysokých příjmů z rozpočtu.

„Za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného ruského nebo čínského špiona,“ řekl Zeman pro Televizi Barrandov. Podle svých slov pečlivě čte jak veřejnou, tak neveřejnou část zprávy o činnosti BIS. „Vymýšlejí si špiony,“ dodal Zeman.

To BIS činí podle jeho slov kvůli financím. „BIS má rozpočet asi 3 miliardy korun z našich daní. Ona by ráda ten rozpočet přinejmenším zachovala, pokud možno ještě zvýšila,“ řekl. Toho podle něj může dosáhnout tak, že přesvědčí veřejnost o své užitečnosti. „Pokud nedokážou žádného špiona chytit, tak je to jen plácání, a pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé,“ uvedl prezident.

Zeman dříve zadal BIS ze své pozice úkol, a to odhalovat islámské teroristy na území Česka. „Dobromyslná BIS mě neustále upozorňovala, že muslimská obec je naprosto mírumilovná a nic se tady neděje,“ podotkl Zeman s tím, že později bylo vyhlášeno pátrání po imámovi, který uprchl do zahraničí a byl obviněn z podpory a financování terorismu. „Tam, kde teroristu najít mají, tam ho nenajdou. Jsou to čučkaři (neúspěšní lidé, pozn. red.),“ řekl.

Podle kontrarozvědné BIS byli loni výrazně aktivnější čínští zpravodajci, kteří působí pod diplomatickým krytím. Zpravodajskou činnost vykonávají i někteří důstojníci působící v různých delegacích, které přijíždějí do Česka. Nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali i kariérní diplomaté. Čínský přístup je z toho důvodu podobně hybridní jako v případě Ruska, upozornila BIS. Dodala, že Čína se prostřednictvím „českých entit“ snaží narušit jednotnou politiku EU.

Vojenské zpravodajství varuje před čínskou iniciativou nové Hedvábné stezky. Ta se podle zpravodajců kvůli její globální ambici a pravděpodobnosti jednostranné čínské expanze stane zdrojem rostoucích obav představitelů zemí EU. Spolupráci s Čínou a Hedvábnou stezku podporuje právě Zeman.

Zeman v rozhovoru také komentoval Babišův údajný střet zájmů týkající se evropských dotací pro Agrofert. Podle svých slov chce počkat na zprávu Evropské komise. Ve vyšetřování by se ale Česko mělo řídit svými zákony, nikoliv evropským právem.

Lidovky.cz, ČTK