Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou to lži, s Oleo nemám nic společného, odmítl Rittig obžalobu

Česko

  11:03
PRAHA - Obžalovaný lobbista Ivo Rittig ve čtvrtek před soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo 20 milionů korun údajně vyvedených z petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh). Zmínky o něm v obžalobě jsou podle něj lži a nemá s případem nic společného.

Ivo Rittig u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zpochybnil také roli spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky, který podle Rittiga neví nic o jeho obchodních aktivitách. Případ řeší Městský soud v Praze.

Lobbista obžalobu důrazně odmítl. „To, co je tam o mně napsáno, je absolutní lež. Nemám nic společného s Oleo Chemical. Odmítám, že bych organizoval trestnou činnost nebo že bych někoho řídil. Dělám obchod a poradenství,“ řekl. Rittig dorazil k soudu po týdnu, od vyslechnutí obžaloby byl z jednání omluvený. Podle pořadí na lavici s deseti obžalovanými, které se dosud dodrželo, měl mluvit po Kubiskovi jako poslední, soudkyně Kateřina Radkovská ale nechala účetního na konec.

Rittig prý Kubisku nezná

Jediné, co prý Rittiga spojuje s případem, je dokument zmiňovaný obžalobou nazvaný Odsouhlasený výpočet odměny poradce, údajně podepsaný Rittigem. Lobbista pravost listiny zpochybnil. „Je to kopie založená ve spisu. Nic takového jsem nepodepsal, není to ani můj podpis,“ dodal. Narážel také na výpověď Kubisky, kterého prý vůbec nezná. Obžalovaný účetní, který před soudem usiluje o uznání spolupracující pozice, za což by mu mohl hrozit nižší trest, podle Rittiga vůbec nic o ničem neví. „Tento člověk nemůže vědět zhola nic, co se týče mých obchodů,“ řekl lobbista.

Advokát Michal zpochybnil jeden z důkazů. ‚Není to Rittigův podpis,‘ tvrdí

Podle vyšetřovatelů se obžalovaní dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám karibské firmy Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets (CA) s OCh na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní. Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13 306 010 korun.

Kromě Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera, lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a partners), jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr a jednatelka firmy Oil Technologies (dříve v Peskim) Jana Šádková. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat