Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsou v módě kožichy?

Česko

MÓDNÍ ORDINACE KLÁRY KLEMPÍŘOVÉ

Mám doma kožich, ale stydím se ho nosit vzhledem ke všem těm kampaním ochránců zvířat. Mám ho tedy už na věky schovat na dno skříně, nebo jsou kožichy z pravých kožešin opět tolerovány?

Kožichy se nosily od pradávna a věřím, že se nikdy nosit nepřestanou. Teď jsou zrovna velkým trendem. Ochranáře zvířat chápu. Zřejmě nosí boty z koženky a mrznou v kabátech s umělou kožešinou. Jenže proti nim by zase mohli bojovat ekologové, neboť výroba a likvidace syntetických materiálů (umělých kožešin) velmi zatěžuje přírodu.

Co dělat? Máme možnost „recyklovat“. Co je špatného na tom, že se budete v mrazech balit do luxusní kožešiny, kterou jste podědila po babičce nebo výhodně koupila v second handu? Svědomí můžete mít čisté, i když si půjdete koupit nový kožíšek ze srsti zvířat, která nebyla chována specielně pro účel kožešnického průmyslu. Králičí a ovčí kožešiny jsou vlastně vedlejším produktem.

Nejvyhledávanější jsou i pro svou cenovou dostupnost.

Pokud chcete být jednou provždy za dámu, zatímco vaše kolegyně budou kabáty měnit ob sezonu, a pokud chcete skoncovat se zimou, směle vytáhněte kožich ze skříně. Ostatním doporučuji koupit si kožich nový, například od výrobce s dlouhou tradicí, české firmy Kreibich (www.kreibich. cz) nebo od tradiční italské značky Lussaro (www.lussaropellicce. com).

Svoje dotazy pište na: modniordinace@lidovky.cz