Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jste baron Prášil a vyprávíte pohádky, obul se Rath do Šnajdra

Hejtman Středočeského kraje David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Středočeského kraje David Rath | foto: ČTK

PRAHA O změny a stav zdravotnictví, zejména o význam a důsledky poplatků, se dnes v Partii televize Prima podle očekávání pohádali středočeští volební lídři ČSSD a ODS, hejtman a exministr zdravotnictví David Rath a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Náměstek uvedl, že zdravotnické poplatky prokázaly svou nezbytnost a pozitivní efekt pro české zdravotnictví. "Zrušení zdravotnických poplatků znamená okamžitý výpadek šest miliard pro české zdravotnictví plus dodatečné výdaje zdravotních pojišťoven," prohlásil Šnajdr, podle něhož by to znamenalo kolaps zdravotnictví.

Šnajdr zopakoval, že poplatky pomohly zvýšit kvalitu a dostupnost specializované zdravotnické péče. Sociálními demokraty plánovaná redukce zdravotních pojišťoven by podle náměstka znamenala přechod na centralistické socialistické zdravotnictví a ČSSD prý nemyslí vážně zavedení připojištění.

Rath: Zpomalil nárůst střední délky života
Rath prohlásil, že se za vlády Mirka Topolánka (ODS) navzdory předvolebním slibům zvýšila spoluúčast u léků z 12 na 16 procent, zhruba o 20 miliard korun. ČSSD chce tuto hranici snížit na 13 či 14 procent, návrat na 12 procent prý není možný.

Rath také několikrát zopakoval, že se za uplynulé čtyři roky zpomalil nárůst střední délky života. "Všichni nežijící statistici se obracejí v hrobě a všichni žijící se modlí," reagoval Šnajdr.

Exministr zdravotnictví také uvedl, že krajské nemocnice prý kvůli snížení peněz od státu naopak musely zavést pořadníky pro pacienty. Šnajdr odvětil, že pokud mají některé středočeské nemocnice problémy, nesouvisí to s ministerstvem zdravotnictví, ale s hospodařením těchto nemocnic. "Můžete si hrát na barona Prášila a vyprávět si pohádky třeba o perníkové chaloupce," kontroval Rath.

Chameleon Rath a straka zlodějka Šnajdr
"Já bych si moc přál, aby z naší politické scény zmizeli lidé, kteří pro zvolení otočí své názory, kteří umí pouze špinit a pro své útoky a pro své urážky nemají žádné důkazy," prohlásil Šnajdr, podle něhož je Rath příkladem obou těchto rolí. Svému oponentovi věnoval web, kde ho označuje za chameleona.

Doktor medicíny Rath uvedl, že v takovém případě by byl Šnajdr straka zlodějka, a během celého pořadu náměstka oslovoval jeho akademickým titulem bakalář.

Věnoval mu místo ve své encyklopedii pravicových politiků, která má vyjít za dva týdny. Šnajdr poukázal na to, že zatímco on svou kampaň platí ze svého a dal za ni 23 tisíc korun, Rath zneužívá pro svou kampaň krajských peněz.

Rath vs Šnajdr. Co slibují?

Šnajdr mezi priority ODS zařadil udržení nárůstu špičkové zdravotnické péče, komerční připojištění, zajištění lůžek následné péče, podporu prevence a zavedení pořádku v poplatcích, které nyní kraje proplácejí v rozporu se zákonem.

ČSSD chce podle Ratha zdravotnictví západoevropského formátu, které bude založeno na veřejnoprávním charakteru. Chce redukci počtu zdravotních pojišťoven a chce z nich i z nemocnic udělat veřejné neziskové organizace.

,

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...