Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jste baron Prášil a vyprávíte pohádky, obul se Rath do Šnajdra

Česko

  13:35aktualizováno  13:55
PRAHA - O změny a stav zdravotnictví, zejména o význam a důsledky poplatků, se dnes v Partii televize Prima podle očekávání pohádali středočeští volební lídři ČSSD a ODS, hejtman a exministr zdravotnictví David Rath a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Hejtman Středočeského kraje David Rath foto: ČTK

Náměstek uvedl, že zdravotnické poplatky prokázaly svou nezbytnost a pozitivní efekt pro české zdravotnictví. "Zrušení zdravotnických poplatků znamená okamžitý výpadek šest miliard pro české zdravotnictví plus dodatečné výdaje zdravotních pojišťoven," prohlásil Šnajdr, podle něhož by to znamenalo kolaps zdravotnictví.

Šnajdr zopakoval, že poplatky pomohly zvýšit kvalitu a dostupnost specializované zdravotnické péče. Sociálními demokraty plánovaná redukce zdravotních pojišťoven by podle náměstka znamenala přechod na centralistické socialistické zdravotnictví a ČSSD prý nemyslí vážně zavedení připojištění.

Rath: Zpomalil nárůst střední délky života
Rath prohlásil, že se za vlády Mirka Topolánka (ODS) navzdory předvolebním slibům zvýšila spoluúčast u léků z 12 na 16 procent, zhruba o 20 miliard korun. ČSSD chce tuto hranici snížit na 13 či 14 procent, návrat na 12 procent prý není možný.

Rath také několikrát zopakoval, že se za uplynulé čtyři roky zpomalil nárůst střední délky života. "Všichni nežijící statistici se obracejí v hrobě a všichni žijící se modlí," reagoval Šnajdr.

Exministr zdravotnictví také uvedl, že krajské nemocnice prý kvůli snížení peněz od státu naopak musely zavést pořadníky pro pacienty. Šnajdr odvětil, že pokud mají některé středočeské nemocnice problémy, nesouvisí to s ministerstvem zdravotnictví, ale s hospodařením těchto nemocnic. "Můžete si hrát na barona Prášila a vyprávět si pohádky třeba o perníkové chaloupce," kontroval Rath.

Chameleon Rath a straka zlodějka Šnajdr
"Já bych si moc přál, aby z naší politické scény zmizeli lidé, kteří pro zvolení otočí své názory, kteří umí pouze špinit a pro své útoky a pro své urážky nemají žádné důkazy," prohlásil Šnajdr, podle něhož je Rath příkladem obou těchto rolí. Svému oponentovi věnoval web, kde ho označuje za chameleona.

Doktor medicíny Rath uvedl, že v takovém případě by byl Šnajdr straka zlodějka, a během celého pořadu náměstka oslovoval jeho akademickým titulem bakalář.

Věnoval mu místo ve své encyklopedii pravicových politiků, která má vyjít za dva týdny. Šnajdr poukázal na to, že zatímco on svou kampaň platí ze svého a dal za ni 23 tisíc korun, Rath zneužívá pro svou kampaň krajských peněz.

Rath vs Šnajdr. Co slibují?

Šnajdr mezi priority ODS zařadil udržení nárůstu špičkové zdravotnické péče, komerční připojištění, zajištění lůžek následné péče, podporu prevence a zavedení pořádku v poplatcích, které nyní kraje proplácejí v rozporu se zákonem.

ČSSD chce podle Ratha zdravotnictví západoevropského formátu, které bude založeno na veřejnoprávním charakteru. Chce redukci počtu zdravotních pojišťoven a chce z nich i z nemocnic udělat veřejné neziskové organizace.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat