Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jste bezpečnostní hrozba, napsal Babišovi disident a exministr Dobrovský. Odmítl od něj převzít cenu

Exministr obrany Luboš Dobrovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr obrany Luboš Dobrovský. | foto: Lidové noviny

PRAHA Disident a někdejší československý ministr obrany Luboš Dobrovský je jedním z těch, kteří letos obdrželi hlavní cenu Bezpečnostní rady státu, která se uděluje za přínos v oblasti bezpečnosti a obranné politiky. Dobrovský se předávání ocenění odmítl zúčastnit kvůli trestně stíhanému premiérovi v demisi Andreji Babišovi, který orgán vede. Považuje jej za bezpečnostní hrozbu.

„Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu,“ napsal Dobrovský v dopise, v němž předsedovi vlády vysvětloval, proč si ocenění nemůže převzít.

„Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu. Bylo by tedy zcela paradoxní dostávat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž jsem přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje,“ dodal bývalý disident, diplomat a ministr obrany.

Premiér v demisi Andrej Babiš po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Dobrovský dostal cenu za aktivní podíl na rozvoji obranné a bezpečnostní politiky Česka. Kromě něj cenu letos získali v hlavní kategorii i ředitelka Muzea Policie ČR Marcela Machutová a Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně.

Ceny předával Stropnický

Machutová byla oceněna za popularizaci bezpečnostní problematiky pro veřejnost, brněnské centrum za přínos k rozvoji vědy, výzkumu a vzdělávání v oblasti vojenství, obranných a bezpečnostních studií a za popularizační činnost.  Ceny jim nakonec předal ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO).

„Jsem velice potěšena. Není to jen ocenění moje, ale všech mých kolegů, kteří mi pomáhají v tom, aby se z muzea policie stala taková instituce otevřená všem, pro všechny a hlavně pro mladou generaci,“ řekla po převzetí ceny Machutová. Uvedla také, že k policejní problematice má blízko díky tomu, že její dědečkové byli policisté nebo četníci.

Bezpečnostní rada státu udělila ceny za přínos v oblasti bezpečnostní politiky...

Bezpečnostní rada státu udělila ceny za přínos v oblasti bezpečnostní politiky ČR. Na snímku ředitelka Muzea policie ČR Marcela Machutová.

Ve studentské kategorii dostali cenu Petr Novotný z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a Petra Skalická z Policejní akademie ČR. Oba vypracovali disertační práce v oblasti kritické infrastruktury.

Cena Bezpečnostní rady státu se uděluje za významná díla v oblasti bezpečnostní a obranné politiky České republiky nebo za aktivní činnost v bezpečnostní komunitě. Získat ji lze také za celoživotní prospěšnou práci v oblasti bezpečnostní a obranné politiky a její osvěty.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?