Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Jste loutky Gordona Browna“

Česko

Německá kancléřka na summitu EU-Afrika kritizovala Mugabeho. Ten její zemi nazval poskokem Británie

Summit Evropa-Afrika - Vyjednávání obchodních smluv zastínila přítomnost Mugabeho

LISABON/PRAHA Poškozujete image nové Afriky, nařkla zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho německá kancléřka Angela Merkelová. „Nenechám se od vás poučovat,“ reagoval na její slova ostře Mugabe. I když na programu summitu Evropská unie - Afrika, který se konal v portugalském Lisabonu, otázka lidských práv nefigurovala, představitelé některých evropských zemí se nerozpakovali ji nadnést. Kromě Mugabeho se tak nevyhnul kritice ani súdánský prezident Umar Bašír.

„Situace v Africe nás všechny znepokojuje, jak Evropu, tak Afriku,“ citovala BBC ze sobotního prohlášení Merkelové. „Nemůžeme dělat, že se nás netýká, když jsou někde pošlapávána lidská práva,“ dodala. Robert Mugabe si s reakcí dával na čas. Na kancléřku se ale ihned obořil jihoafrický prezident Thabo Mbeki, který již dříve hrozil, že se summitu nezúčastní, pokud nedostane pozvánku i Mugabe. Evropská unie by podle Mbekiho neměla zasahovat do vnitřních záležitostí Zimbabwe. Navíc Merkelová prý ani netuší, jak to nyní v Zimbabwe vypadá a co se tam děje.

Chvíli to vypadalo, že tento rozbroj bude na summitu jediným. Jenže Mugabe nezapomněl a včera se do představitelů několika zemí EU ostře pustil. „Nenechám se poučovat od lidí, kteří jsou jen poskoci Británie,“ prohlásil 83letý zimbabwský vůdce. Představitelé takzvaného „gangu čtyř“ - jak Mugabe nazval Německo, Dánsko, Nizozemsko a Švédsko - jsou „arogantní“, když si myslí, že rozumí situaci v Zimbabwe více než Africká unie. „A proti této aroganci, proti komplexu nadřazenosti my bojujeme,“ dodal.

Podle Mugabeho jsou tyto čtyři země, které jej kritizovaly, jen loutkami v britských rukou. Premiér Gordon Brown se na protest proti Mugabeho přítomnosti summitu vůbec nezúčastnil. „Proč tady není britský premiér? Protože tady má své mluvčí,“ citovala agentura AFP Mugabeho.

Českou vládu na summitu zastupoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten včera zopakoval, že z přítomnosti zimbabwského prezidenta nemá vůbec radost, nicméně na summit přijel kvůli celé Africké unii, kterou považuje za důležitého partnera. „Je důležité se na tomto summitu objevit, setkat se s představiteli Afriky a dát najevo, že chceme hrát důležitou roli na africkém jevišti,“ citovala ČTK šéfa české diplomacie.

Robert Mugabe vládne své zemi pevnou rukou již 27 let, Západem je ostře kritizován zejména kvůli represím vůči opozici a kvůli rozsáhlému porušování lidských práv.

Podobně jako zimbabwský vůdce se pod palbu kritiky dostal i súdánský prezident Umar Bašír. Toho kritizovali kvůli Dárfúru zejména portugalský premiér José Socrates a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Snažili se ho přesvědčit, aby umožnil do této oblasti zmítané násilím poslat jednotky OSN. „Říkali jsme mu, že je to v nejlepším zájmu jeho země... je potřeba zastavit ty masakry,“ citovala agentura AFP Sarkozyho.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat