9. května 2018 10:37, aktualizováno  12:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jste pos*aný z neziskovek.‘ Neomluvím se, reagoval na videu na Hamáčkovu výzvu Foldyna

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. | foto: YouTube

PRAHA Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se v pondělí dostal do konfliktu s aktivistou Martinem Uhlířem na akci kontroverzního ruského motorkářského gangu Noční vlci. Na Facebooku ho v úterý večer předseda strany Jan Hamáček vyzval k omluvě, na což Foldyna reagoval videem, ve kterém říká, že se omluvit nehodlá. „Nechali jste se zatlačit do kouta uřvancema,“ vzkazuje neurčitě Foldyna.

Hamáčkův příspěvek Foldynu zřejmě vyprovokoval k velice přímočarému videu, natočenému pravděpodobně v posilovně. „Původně jsem nechtěl svého spolustraníka kritizovat přes média, protože takové politické půtky našich straníků jsou přesně to, díky čemu ztrácí ČSSD před občany důvěryhodnost,“ vysvětluje ve své reakci Hamáček, který o Foldynově účasti chování na akci Nočních vlků nejdříve mluvil jako o jeho soukromé iniciativě.

„Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit,“ vyzval Hamáček k omluvě nepřímo Foldynu a dodal, že si s Foldynou o jeho chování osobně promluví na pátečním předsednictvu sociální demokracie.

Foldyna ve videu, ve kterém na Hamáčkovu výzvu reagoval, emotivně vysvětluje, že podle něj jsou Noční vlci jen vlastenci a nepovažuje je za kontroverzní, což podle něj dělají jen „zaprodaná média“. Na své chování k aktivistovi Uhlířovi ale přímo nereagoval. Zároveň ve videu řekl, že omlouvat se určitě nehodlá, nevidí pro to prý důvod.

Místo toho se Foldyna pustil do všech, kteří jeho chování a účast na akci Nočních vlků kritizovali. Členové ruského motorkářského gangu jsou podle něj jen vlastenci, za horší označil nacionalisty a fašisty například na Ukrajině, kteří podle jeho slov „s černejma páskama přes držku řežou lidi baseballovýma tyčema“. Ve videu obhajuje motorkáře i sebe tím, že chtěli jen uctít padlé ruské vojáky.

Podle Foldyny se jedná o nátlak neziskových organizací, které jen čerpají veřejné zdroje. „Jste pos*aný z neziskovek a emigrantů z Ruska,“ vzkazuje možná i předsedovi Hamáčkovi ve videu Foldyna. 

„Nechali jste se zatlačit do kouta nějakýma uřvancema, který jsou placený, aby tu dělali hybridní politiku,“ říká ve videu místopředseda ČSSD.

Je to póza, jen loví určité voliče. Se mnou mluvil jinak, říká aktivista Uhlíř

Co přesně se na pondělí akci stalo? Proti příjezdu Nočních vlků do Prahy protestovaly u Olšanských hřbitovů desítky odpůrců. Demonstranti s sebou měli vlajky USA, EU, NATO a České republiky i Ukrajiny. Nesli transparenty, na nichž byl ruský prezident vyobrazen s hitlerovským knírkem a patkou.

Poslanec Jaroslav Foldyna (vlevo) ve strkanici s demonstranty proti jízdě...

Poslanec Jaroslav Foldyna (vlevo) ve strkanici s demonstranty proti jízdě Nočních vlků.

Foldyna se s nimi začal hádat a s aktivistou Martinem Uhlířem se začal i postrkovat. Výměna názorů mezi nimi probíhala čelem k sobě z minimální blízkosti. „Nebouchli jsme do sebe hlavami, jen jsme do sebe ťukli, chtěl jsem mu dát jazyk, protože jsem si myslel, že je gay,“ citoval Foldynu proruský kontroverzní server ParlamentníListy.cz.

Aktivista Martin Uhlíř, jehož konflikt s Foldynou celou kauzu odstartoval, ale o Foldynově upřímném postoji k Rusku pochybuje. „Když se zklidnily emoce, tak jsem si povídali a říkal věci, které nejsou v souladu s názory, které předtím prezentoval před svými přáteli,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Uhlíř.

„Pan Foldyna na mě dělá dojem, že hraje různé role. Nahodil se do různých rolí, avšak sám těm myšlenkám nevěří. Pokud je na mě v jednu chvíli agresivní a o deset minut později přizná, že to s tím Putinem není tak úplně růžové, tak si za svými názory nestojí a hraje pouze hru,“ řekl redakci Uhlíř.

„Na konci našeho rozhovoru jsem dospěl k závěru, že pan Foldyna není srdcař a nestojí si za svými názory, ale pouze se takto prezentuje, jelikož chce nahnat body u svých voličů,“ myslí si aktivista Uhlíř.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!