14. září 2016 6:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jste s námi? ptají se policisté Tuhého. Rozhořel se boj o vyšší platy

Policejní prezident Tomáš Tuhý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Tomáš Tuhý. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Jste s námi? Ptají se odbory policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Největší organizace sdružující příslušníky bezpečnostních sborů totiž spustily petici, kterou chtějí bojovat za lepší podmínky v policii. Vadí jim nízké platy, kvůli nimž prý řada mladých policistů odchází. Více si prý vydělají i v obchodních řetězcích.

„Rádi bychom věděli, jestli policejní prezident podporuje své podřízené,“ vysvětlil šéf Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler, proč policejnímu prezidentovi odbory v pondělí poslaly výzvu, aby si dopis do 48 hodin přečetl a poslal svou odpověď, jak se k návrhu staví. „Pokud neodpoví, vyjádříme se v tom smyslu, že policejní prezident není ten, kdo se staví za své podřízené,“ míní Drexler.

Odboráři v Nezávislé odborovém svazu a Unii bezpečnostních složek spojili své síly a vypustili petici s ambicí, aby se pod ní podepsal každý sloužící policista. Dostala by se jim tak do ruky páka, kterou chtějí vyjednávat o vyšších platech a lepších podmínkách pro policisty. „Bude to pro nás startovní čára k nějakému jednání. Chceme od příštího roku počítat už s nějakými změnami,“ tvrdí Drexler.

Policejní prezident Tuhý je o dopise od Unie bezpečnostních složek už informovaný. Odbory mu daly jen 48 hodin z důvodu, že na podepsání petice mají policisté jen pár týdnů.

„K věci je nutné zdůraznit, že vedení policie pozitivně vnímá snahu ministerstva vnitra a vlády pokrýt finanční potřeby. Nezanedbatelným faktem také je, že za dobu působení současného vedení policie došlo již několikrát k plošnému zvýšení služebních příjmů, a to zejména právě díky podpoře policie ze strany vládních představitelů,“ sdělil policejní mluvčí Jozef Bocán.

Petice žádá zvýšení platů příslušníků a občanských zaměstnanců bezpečnostních sborů v roce 2017 výrazně nad navrhovanou úroveň 5 procent a v dalších letech zajištění setrvalého nárůstu platů tak, aby příslušníci i zaměstnanci byli podle odborů adekvátně finančně oceněni za svou vysokou odpovědnost.

„Nábor nových příslušníků nemůže být úspěšný, pokud nabízené nástupní platy jsou pod úrovní nabídek pro nové zaměstnance obchodních řetězců,“ argumentují policisté přímo v podpisovém archu. V současné době totiž nástupní plat policisty začíná na 16 520 bez dalších benefitů.

Nasbírat co nejvíce podpisů chtějí odboráři co nejrychleji. Akce bude totiž probíhat od 12. do 30. září. Ideálně by se chtěli přiblížit poslední velké petici, kdy se sešlo kolem 18 tisíc podpisů.

Petice jsou vzácné

Takto masivní petice policejních odborů nejsou zas tak častou záležitostí. Podobné hromadné akce proběhly v posledních pěti letech čtyřikrát. V roce 2011 se například policisté aktivizovali, když se snažili odvolat ministra vnitra za Věci veřejné Radka Johna. Během ekonomické krize a snahy vlády ušetřit se dále ještě v témže roce peticí ohradili proti škrtům.

O rok později zase podpořili policisté peticí policejního prezidenta Petra Lessyho ve sporu s Miroslavem Kalouskem. V roce 2014 se konala petice za navrácení 10% ze základních tarifů a v roce 2015 se sešlo skoro 20 tisíc podpisů proti zdanění výsluh.

jzlJakub Zelenka