Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jste v Česku, mluvte česky, vzkázaly pracovnice magistrátu cizincům. Můžou i skončit

Česko

  6:00
PRAHA - Na sociálních sítích se již pár dní šíří fotografie pořízená v registru řidičů pražského magistrátu. Snímek zachycuje lístek v angličtině umístěný za přepážkou, který informuje cizince, že na českém úřadě by měli mluvit pouze česky. Magistrát se od incidentu, který vyvolal rozporuplné reakce, distancuje. Soukromou iniciativu tří úřednic plánuje potrestat.

Jste v Česku? Mluvte česky, vzkázala úřednice cizincům. foto: Facebook

„Jste na českém úřadě, tak musíte být schopni mluvit česky, jinak přijďte s překladatelem. Píše se to v našem zákoně,“ stálo na lístcích umístěných za skly tří přepážek. Vzkaz v angličtině s několika chybami určený cizincům vyvěsily v registru tři zaměstnankyně bez vědomí nadřízených.

Magistrát se proto začal tímto jednáním zabývat, v týdnu záležitost dokonce několikrát projednával na poradě. A závěr? Pracovnice úřadu by si nic takové neměly dovolit, kázeňský trest jej tak nemine.

„Vzhledem k tomu, že nejde o porušení pracovní kázně, nemůžeme je vyhodit. Doporučil jsem jim ale, že by bylo vhodné, kdyby tento odbor opustily, aby nám nedělaly ostudu,“ přiblížil serveru Lidovky.cz Josef Mihalík, ředitel odboru dopravněsprávních činností. Zaměstnankyně dle jeho slov budou kráceny na osobním ohodnocení a nedostanou odměny.

„Za prvé si to tam bez souhlasu nemůžou dát a za druhé byla ta angličtina ještě špatná,“ řekl Mihalík s tím, že úřad v žádném případě nemůže návštěvníkům diktovat, v jaké řeči s ním mají komunikovat. Pracovnice si prý zákon špatně vyložily, neboť čeština je povinná pouze během jednání ve správním řízení.

„Trapná facka“

Incident zaznamenala i primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, podle níž záležitost neukazuje magistrát v dobrém světle. „Je to trapné a hodně to vypovídá o inteligenci konkrétního člověka,“ okomentovala pro Lidovky.cz primátorka hlavního města Adriana Krnáčová.

Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy, ANO

Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

Se svými spolupracovníky se prý snaží úřad stále více otevírat lidem a vše zjednodušovat. „Pak ale přijde facka, která ukáže, že je potřeba zamakat hlavně na těch nejbanálnějších věcech, jako je ochota a vstřícnost uvnitř ústavu,“ dodala. Bez těchto principů se dle jejího mínění nemůže pověst úřadu zlepšit.

Fotografie měla být v magistrátní budově Na Pankráci pořízena údajně minulý pátek ráno. Po několika hodinách byl lístek se vzkazem sejmut. Snímek vyvolal rozporuplné reakce. Zatímco někteří diskutující s vyjádřením zaměstnankyň souhlasili a argumentovali slovy, že Češi se ve Velké Británii svým rodným jazykem též nedomluví, jiní – jichž byla většina – poukazovali na skutečnost, že angličtina je světovým jazykem a úředníci by měli ovládat alespoň jeho základy.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat