Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jste závislí, ne neschopní

Česko

  19:51
V Česku je něco přes 2 miliony kuřáků, přitom asi 70 % z nich by raději nekouřilo. Kolem 1 700 000 lidí si tedy denně koupí něco, co vůbec nechtějí. Nemají z toho dobrý pocit. Říkají si: „Jsem asi neschopný, že jsem s tím ještě nesekl.“ Nejsou neschopní, jsou jen závislí.

Monika zvládla i večeři s kuřačkou. foto: Lidové noviny

Kolem 40 % kuřáků, tedy asi milion lidí, zkusí každý rok přestat. Jenže naprostá většina to zkouší „jen tak“, bez pomoci lékaře a bez léků. A protože závislost na tabáku není zlozvyk, ale nemoc, a to velmi úporná a silná závislost, je v takovém případě úspěšnost velmi malá.

Po roce nekouří jen asi 3 lidé ze 100. Kdybychom vzali druhý extrém, a sice intenzivní a dlouhodobou léčbu ve specializovaném centru, navíc s alespoň 6 měsíců trvajícím užíváním léků, je úspěšnost i mezi silně závislými 44 %. Tedy po roce nekouří 44 lidí ze 100. To už je rozdíl

Zvažte sami, co uděláte. Nestyďte se vyhledat pomoc. V centrech léčby závislosti na tabáku je péče součástí normální léčby, extra ji tedy nehradíte. Léky si sice platit musíte, ale téměř všechny naše zdravotní pojišťovny na ně už alespoň částečně přispívají. Léky jsou navíc zcela určitě dobrou investicí i pro vás: stojí přibližně tolik, jako 1 až 2 krabičky cigaret denně. Navíc je budete potřebovat jen několik měsíců. Že je to dost peněz? Vezměte si tužku a papír a spočítejte si, co jste už dali za cigarety...

MUDr. Eva Králíková, autorka je odbornice na odvykání kouření

Monika.Monika (25 let)

Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika: 3. ledna jsem moc nemohla spát. Dvakrát jsem se probudila, měla jsem hlad, a tak jsem se napila džusu.

Přes den jsem byla na kontrole v Centru, všechny hodnoty mám v pořádku, protože nekouřím, nenadýchala jsem ani žádný oxid uhelnatý. Byla jsem na večeři s mámou, která kouří. Ani mi to nevadilo, dala jsem si dvě nikotinové žvýkačky.

MUDr. Králíková: Mohu jen gratulovat, vydržte.

Šárka.Šárka (32 let)

Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoru

Šárka: Je to více méně pořád stejné. Byla jsem na kontrole v Centru, kde jsem potkala Radima. Bavili jsme se o tom, jak nekouříme, což mi paradoxně vyvolalo velkou chuť na cigaretu.

Potom už jsem ale měla hodně práce a běhání, takže na kouření jsem ani neměla čas myslet. Včera jsem neměla ani jednu nikotinovou žvýkačku.
Mám ale problémy se zažíváním, nepomáhají ani jogurty a vláknina. Pořád sahám po jídle - tedy po jablkách, cítím se nafouklá.

MUDr. Králíková: Zpomalení činnosti střev při odvykání může nastat. Doporučila bych proto vypít 3-4l neslazených tekutin denně, před jablky dejte přednost zelenině. Jablka totiž nejsou úplně bez kalorií, a pokud je jíte ve velkém(kilo a více denně), dodávají tělu nemálo energie.
Nešetřete žvýkačkami ani inhalátory.


Vojtěch.Vojtěch (29 let)

Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká zatím sám, rád by dostal lék na recept s účinnou látkou vareniklin

Vojtěch
: 3. ledna jsem se cítil lépe. Měl jsem dva sportovní tréninky, znásobil jsem počet aktivit, což mi pomáhá. To, že držímdietu a sportuji, je pro mě součást odvykání kouření. Ve vlnách mám na cigarety ještě chuť, ale už je to lepší.

V pondělí se chystám na první schůzku do Centra léčy závislosti na tabáku, těším se na léky, které mi snad ještě víc pomůžou.

MUDr. Králíková
: Pokud si v něčím můžeme ulevit, je dobré to udělat. Pevnou vůli, kterou zjevně máte, nic nenahradí. Ale s léky by to mohlo být snazší.

Radim.Radim (27 let)

Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklin

Radim: 3. ledna jsem byl na kontrole v Centru a všechno je O. K. Měl jsem abnormálně dobrou náladu, žádná deprese, i když mohl být důvod. Na cigaretu si ani nevzpomenu. Sleduju lidi s cigaretou na ulici a nechápu, jak jsem mohl kouřit tak dlouho.

Opět jsem měl zkoušku na VŠ, a ačkoliv jsem nebyl moc připraven, nebyl jsem nervozní a nemusel to řešit cigaretou. Ani příliš netloustnu.
Vezmu-li v potaz Vánoce, od vážení 19. 12. jsem přibral 1 kg. I když vím, že nekuřák budu až po roce bez cigarety, připadám si tak už dnes. Žádné svody zatím nezabraly! Uvidíme, co udělá alkohol. Zatím se ho varuju.

MUDr. Králíková: Mohu jen gratulovat, vydržte.

Jan, top manžer.Jan (33 let)

Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan: 3. ledna jsem pociťoval první pořádnou krizi, souvisí to s nárůstem pracovních schůzek a s narůstajícím stresem. Navíc jsem něco hledal ve stole, když tu na mě vykoukla otevřená krabička s cigaretami. Tak jsem ji vyhodil do koše.

Pak už to bylo lepší, na cigaretu jsem měl chuť jen trochu, v situacích, které mám s kouřením spojené, třeba u kávy. Zatím se držím svou pevnou vůlí.

MUDr. Králíková: Dobře, že jste cigarety vyhodil.
Je obecně dobré nemít je v dosahu, kritická chuť totiž trvá většinou jen pár desítek vteřin, a než si cigarety opatříte, dojde vám, že kouřit nechcete.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat