Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jubileum spisovatelky a disidentky Kantůrkové

Česko

NAROZENINY

PRAHA Osmdesáti let se dnes dožívá prozaička a filmová scenáristka Eva Kantůrková, narozená 11. května 1930. Spisovatelka, jež je autorkou řady románů, povídek a šesti filmových scénářů, byla signatářkou Charty 77.

K jejím nejznámějším dílům patří Přítelkyně z domu smutku, příběh o pobytu ve vazbě, jejž autorka napsala na základě svých osobních zkušeností s vězněním v letech 1981 a 1982. Česká televize knihu v roce 1992 převedla do podoby čtyřdílného televizního seriálu s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli.

Za literární činnost obdržela spisovatelka řadu cen, například cenu Toma Stopparda (za Přítelkyni z domu smutku), cenu Jana Palacha (za románovou studii Jan Hus) či cenu Egona Hostovského (za román Zahrada dětství).

Novinářka i poslankyně za Občanské fórum Kantůrková se do širšího povědomí veřejnosti dostala po listopadu 1989, kdy se aktivně podílela na vzniku Občanského fóra (OF), v letech 1990 až 1992 byla za OF poslankyní České národní rady.

Eva Kantůrková, která se celoživotně věnovala literatuře, vystudovala historii na pražské filozofické fakultě. Začínala jako novinářka v Mladé frontě, pracovala v aparátu Svazu mládeže a v letech 1966 až 1967 v Československém ústředí knižní kultury. Do roku 1970 byla členkou KSČ, angažovala se v pražském jaru, poté se uchýlila do disentu.

Publikovat mohla jen v samizdatu a exilových nakladatelstvích. V minulosti několik let stála v čele obce spisovatelů, šest let byla také členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kantůrková byla dvakrát vdaná, jejími syny z prvního manželství jsou ekonom Ivan Štern a publicista Jan Štern.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...