Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jurásková stihne ještě změnit vzdělávání lékařů

Česko

PRAHA Bude to poslední, nanejvýš předposlední věc, kterou se pokusí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková ve své funkci dotáhnout do konce. Než se změní vláda, chce dát do pořádku systém specializačního vzdělávání lékařů po vysoké škole. „Vyhláška míří do připomínkového řízení,“ potvrdil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Na současný systém si stěžují mladí lékaři, odborníci, menší nemocnice i lékařská komora. Česko totiž dosud nezvládlo odstranit zádrhele, které nastaly při přechodu z původního systému dvou lékařských atestací na systém jediné atestace, který je v Evropě běžný.

Například oční lékaři nebo neurologové si stěžovali, že mladí lékaři během prvních dvou let specializačního vzdělávání nepochytí téměř nic z oboru.

Kromě toho mají menší nemocnice potíž, že se u nich lékaři nemohou vzdělávat, a tak u nich nechtějí ani pracovat. Stáže ve velkých nemocnicích zase podstatně podražily. Většinu problémů má nová vyhláška zmírnit. Lékařská komora sice vítá to základní - tedy že bude mít více oborů včetně očního a neurologie od počátku vlastní „osnovy“. Jenže má k vyhlášce také výhrady. Nesouhlasí s tím, aby organizace vzdělávání mladých lékařů přešla z Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví na lékařské fakulty, jak navrhuje ministerstvo. „Centrální systém s jednotnými pravidly pro všechny je lepší. Převést vzdělávání lékařů na šest lékařských fakult je cesta k dalšímu rozmělnění. Varováním může být plzeňská právnická fakulta,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. Souhlasí sice, že na institutu to nefunguje dobře, navrhuje ale, aby se vzdělávání řídilo z jediného místa - z jeho komory.

Kubek se také obává, že lékařská komora už nebude mít možnost se k poslední verzi vyhlášky vyjádřit. To se může stát. Podle informací LN je pravděpodobné, že ministryně zdravotnictví zkusí přípravu vyhlášky urychlit tím, že zruší vnitřní připomínkové řízení uvnitř resortu a vyhlášku rovnou pošle na ostatní ministerstva.

Zároveň horečně probíhají jednání úředníků s univerzitami. Aby lékařské fakulty začaly s postgraduálním vzděláváním, musí se o tom uzavřít smlouvy. O nich jednají rektoři univerzit. „Lékařské fakulty jsou připraveny, ale musí se připravit smlouvy. A nepůjde vše přesunout najednou,“ říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Kalovy Tomáš Zima.

Autor: