Ministryně Dana Jurásková novinářům řekla, že v nejbližších dnech bude informovat o náhradním plánu, jak chce finance pro zdravotnictví zajistit. Domluvenu má další schůzku s politiky.
Zdravotní pojišťovny měly podle návrhu dostat více peněz od státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Zároveň stát chtěl zpřísnit podmínky pro fungování a slučování pojišťoven. Zrychlit se měl vstup levnějších generických léků na trh a lékárny měly dostat možnost vydávat pacientům jednotlivá platíčka léků.
Sociální demokraté například nesouhlasili s novou výší plateb státu za pojištěnce, chtěli zůstat při současné výši valorizace. Zdravotní pojišťovny zase viděly jako problém, že by očkování mělo být placeno z fondu prevence, popsala Jurásková výhrady partnerů k navrhované cestě z hrozící platební krize ve zdravotnictví. Jednáním byl podle ní přítomen ministr financí Eduard Janota, ani on ale politiky nepřesvědčil.
"Ani po měsíci vyjednávání jsme nenašli politickou shodu, přestože jsme akceptovali návrhy, které se nám zdáli přijatelné," uvedla ministryně.
Přitom poslední čísla podle ní hovoří o tom, že deficit ve zdravotnictví se stále prohlubuje. Odhad v rozmezí 11 až 13 miliard korun se potvrzuje, uvedla s tím, že k poslednímu květnu činil schodek šest miliard korun.
Vláda chtěla navrhnout Poslanecké sněmovně, aby zákon schválila již v prvním čtení a některé změny mohly začít platit od července, další pak od ledna příštího roku. Protože ale nenašla podporu politických stran ve sněmovně, návrh by poslanci před prázdninami a předčasným rozpuštěním sněmovny v říjnu neschválili. Ministerstvo se proto rozhodlo materiál nepředkládat a hledat jiné řešení.