Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Juráskové protikrizový balíček nezískal podporu vlády

Česko

  15:10
PRAHA - Vláda neprojednala návrh zákona, který měl zakotvit do legislativní podoby protikrizová opatření. Minulý kabinet je schválil v březnu, úřednické vládě se však nepodařilo najít pro návrh politickou podporu, ministerstvo zdravotnictví proto materiál stáhlo z jednání.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ministryně Dana Jurásková novinářům řekla, že v nejbližších dnech bude informovat o náhradním plánu, jak chce finance pro zdravotnictví zajistit. Domluvenu má další schůzku s politiky.

Zdravotní pojišťovny měly podle návrhu dostat více peněz od státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Zároveň stát chtěl zpřísnit podmínky pro fungování a slučování pojišťoven. Zrychlit se měl vstup levnějších generických léků na trh a lékárny měly dostat možnost vydávat pacientům jednotlivá platíčka léků.

Sociální demokraté například nesouhlasili s novou výší plateb státu za pojištěnce, chtěli zůstat při současné výši valorizace. Zdravotní pojišťovny zase viděly jako problém, že by očkování mělo být placeno z fondu prevence, popsala Jurásková výhrady partnerů k navrhované cestě z hrozící platební krize ve zdravotnictví. Jednáním byl podle ní přítomen ministr financí Eduard Janota, ani on ale politiky nepřesvědčil.

"Ani po měsíci vyjednávání jsme nenašli politickou shodu, přestože jsme akceptovali návrhy, které se nám zdáli přijatelné," uvedla ministryně.

Přitom poslední čísla podle ní hovoří o tom, že deficit ve zdravotnictví se stále prohlubuje. Odhad v rozmezí 11 až 13 miliard korun se potvrzuje, uvedla s tím, že k poslednímu květnu činil schodek šest miliard korun.

Vláda chtěla navrhnout Poslanecké sněmovně, aby zákon schválila již v prvním čtení a některé změny mohly začít platit od července, další pak od ledna příštího roku. Protože ale nenašla podporu politických stran ve sněmovně, návrh by poslanci před prázdninami a předčasným rozpuštěním sněmovny v říjnu neschválili. Ministerstvo se proto rozhodlo materiál nepředkládat a hledat jiné řešení.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat