18. července 2017 13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jurečka chce pokračování volební koalice KDU-ČSL a STAN. K rozchodu nevidí důvod

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka při svém projevu na volebním sjezdu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka při svém projevu na volebním sjezdu... | foto: ČTK

PRAHA První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka chce pokračování spolupráce lidovců a hnutí STAN a preferuje formu volební koalice. V úterý to řekl novinářům při příchodu na jednání lidoveckého vedení, které se bude zabývat i volební koalicí. Jurečka důvod k jejímu zpochybnění nevidí.

Volební průzkumy podle něj KDU-ČSL dlouhodobě podhodnocují. Podle některých červencových průzkumů by koalice Lidovci a Starostové nepřekročila desetiprocentní práh pro vstup do Sněmovny.

„Já nevidím důvod, aby KDU-ČSL zpochybňovala spolupráci mezi KDU-ČSL a STAN,“ řekl Jurečka. Za sebe nevidí ani důvod zpochybňovat formu volební koalice, kterou v květnu schválil lidovecký sjezd. Koalice přitom potřebuje pro vstup do Sněmovny získat aspoň deset procent hlasů, ale kdyby KDU-ČSL pouze zařadila na své kandidátky zástupce STAN, stačilo by jí získat pět procent.

Jurečka: průzkumy nás vždy podhodnocují

Právě kvůli vyššímu volebnímu prahu někteří lidovečtí představitelé v uplynulých týdnech mluvili o možné změně formy spolupráce se STAN. „Samozřejmě ten tlak, nejen z regionů, ale i uvnitř KDU-ČSL, cítím. Na druhou stranu, já jsem ve vedení KDU-ČSL sedm let a musím říct, že jsem nezažil ještě jeden jediný průzkum, který by nás nadhodnotil. Všechny průzkumy, které kdy byly zveřejňovány před volbami, nás hrubě podhodnocovaly, někdy i o více než pět či osm procent,“ řekl Jurečka.

Nechtěl předjímat, jak se bude snažit přesvědčit další členy lidoveckého vedení o pokračování spolupráce. „Já si počkám na tu diskusi, s jakými argumenty lidé z regionů přijedou, protože to rozhodování není jednoduché,“ řekl.

V úterý se v Praze sešlo předsednictvo KDU-ČSL, po něm bude následovat jednání širšího vedení strany. Pravomoc k případnému ukončení koalice se STAN mají tyto orgány, nebylo by kvůli tomu nutné svolávat nový sjezd.

Definitivně jasno o podobě spolupráce lidovců a Starostů musí být do poloviny srpna, kdy strany musí oficiálně podat své kandidátky pro říjnové volby.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.