Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Předvolební slib SPOLU nezvyšovat daně bylo nutné „překročit“, přiznal Jurečka

Dál spolu? Lídři tří vládních stran nyní řeší, zda společně zabojují i o křesla do Evropského parlamentu foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Nebudeme zvyšovat daně“, „Spolu nezvýšíme žádné daně“, „My daně nezvedneme! úspory místo daňových experimentů“, zněly předvolební sliby koalice Spolu. Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka nyní přiznal, že vláda předvolební slib o daních porušila. „Pokud chceme naplnit také druhý slib, který jsme dali, že budeme snižovat zadlužení této země, tak je nutné některé tyto sliby bohužel překročit,“ uvedl pro ČT.
  23:13

„Je čas říct lidem, že nemůžete slib ‚nezvýšíme žádné daně‘ splnit a říct to lidem do očí?“ ptal se Jurečky moderátor v pátečním Interview ČT.

„Ano, je čas a to jsme udělali včera (vláda představila úsporný balíček ve čtvrtek, pozn. red.), opravdu říci, ten slib jsme dávali v době, kdy jsme nevěděli, jak se výrazně zhorší situace, která se stala v loňském roce. A pokud chceme naplnit také druhý slib, který jsme dali, že budeme snižovat zadlužení této země a budeme směřovat k vyrovnaným rozpočtům, tak je nutné některé tyto sliby bohužel překročit,“ řekl Jurečka.

„Ale zároveň některé daně jsme snížili v loňském roce, některé i v rámci tohoto balíčku a ano, některé jiné daně jsme zvýšili, ale tam, kde to bylo sociálně a společensky únosné. Jako jsou věci z neřestí, hazard, tabák, pak právnické osoby, pak jsme sáhli do vysokopříjmových fyzických osob a v oblasti DPH jsme udělali opatření, která jsou pozitivní pro domácnost,“ vypočetl ministr.

Dodal, že podle něj slib úspory dala vláda na první místo. „Dvě třetiny jsou úspory na straně státu,“ upřesnil.

Opozice ale návrh opatření kritizuje. „Alena Schillerová nepředložila žádný relevantní argument a za posledních 24 hodin nepředložili žádný návrh, jak by oni řešili zadlužení tohoto státu, které roztočili především oni,“ vyčetl.

Jurečka chce snižovat počet zaměstanců

„Začali jsme šetřit na sobě, tzn. budou se upravovat platy ústavních činitelů, soudců, státních zástupců, šetříme na resortech, na platových prostředcích,“ hájil se šéf lidovců. Na dotaz, kolik stát propustí lidí, uvedl: „Je tam úspora minus dvě procenta platových prostředků, každý resort si s tím musí umět poradit.“

„Budou se snižovat s vysokou pravděpodobností stavy, podle mě se nemusí propouštět nikdo ze zaměstnanců, využije se především fluktuace a nebudou se dobírat další lidé. Na některých resortech jsou fluktuace kolem osmi, deseti, dvanácti procent, takže to se dá s tou přirozenou fluktuací zvládnout, aniž by se musel někdo propouštět a platit ještě odchodné a odstupné,“ řekl ministr.

To, že se nebude propouštět, ale kategoricky nevyloučil. „Každý resort si s tím musí umět poradit podle svých specifik. Na svém resortu počítám s tím, že během příštích dvou let snížíme počty úředníků, ale rozhodně to chci dělat inteligentně a sociálně sociálně citlivě, abych nepropouštěl nikoho ze současných zaměstnanců, ale využil těch přirozených odchodů lidí na mateřskou, rodičovskou anebo do důchodu a například u některých těchto odchodů nesoutěžil nové lidi,“ uzavřel Jurečka.

Úsporný balíček

„Ozdravný balíček“ uvádí 58 opatření, která budou mít podle vlády souhrnný pozitivní dopad na státní rozpočet v letech 2024–2025, a to ve výši 147,5 miliardy korun. Během června vláda schválí legislativní znění konsolidačního balíčku, první čtení ve Sněmovně by poté mělo proběhnout před létem, aby opatření snižující deficit o 94,1 miliardy platila již od 1. ledna 2024.

V balíčku se počítá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí, znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Daň z přidané hodnoty má mít dvě sazby místo nynějších tří, zruší se 22 daňových výjimek.

Snížené sazby DPH se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Díky sloučení sazeb se sníží o tři procentní body DPH na zdravotnické prostředky, potraviny či bydlení. Základní sazba DPH zůstane na 21 procentech, DPH na knihy bude mít nulovou sazbu.

Na polovinu se sníží státní podpora stavebního spoření, roční dálniční známka zdraží z 1 500 na 2 300 korun. Snížit schodek veřejných financí mají ale především úspory, hlavně omezení státních dotací, uvedl ve středu premiér Petr Fiala.

První čtení vládního konsolidačního balíčku by ve Sněmovně mělo být na přelomu června a července, tedy ještě před parlamentními prázdninami. Druhé a třetí čtení by se mělo uskutečnit na podzim. Vláda by měla balíček projednat v půlce června. V pátek to uvedl předseda poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL Marek Výborný.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!