Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polovinu sociálních dávek vyřídíme do dvou let digitálně, slibuje Jurečka

Česko

  13:15aktualizováno  13:26
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka má představu, že už do konce roku by lidé měli mít možnost o kteroukoli sociální dávku požádat online, i z domova, a na pobočky Úřadu práce by nemuseli chodit. Mělo by to také pomoci minimalizovat problémy při vyřizování dávek. Úřady práce čelí dlouhodobé kritice kvůli zpožďování jejich výplat.

O aktuální situaci na úřadech práce na tiskové konferenci informují ministr Jurečka a pověřený šéf úřadu Karel Trpkoš. „Za poslední dva měsíce jsme se velmi posunuli,“ řekl Jurečka.

Počet žádostí, které nejsou vyřízené po zákonné lhůtě 30 dnů, se snižuje. Je jich 9700 a z toho zhruba 9050 jsou takové, u nichž je potřeba, aby klient doplnil informace, řekl už v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi. „Když se podívám na například rok 2022 v Praze, kde byl ten největší problém, tak průměrná doba vyřizování žádostí byla v Praze více jak 100 dnů, dneska jsme v průměrné době vyřizování žádostí v Praze na hodnotě 29 dnů,“ tvrdí ministr.

„Počet dní, které potřebujeme k vyřizování žádosti, dramaticky klesá,“ prohlásil v pondělí Trpkoš.

Jurečka řekl, že chce, aby do dvou let byla polovina žádostí do odbavena digitálně. Mluvil o tom už v neděli v ČT. „Můj cíl je do dvou let mít všechny agendy kompletně zdigitalizované a 50 procent klientů obsluhovat digitálně.“ řekl Jurečka v neděli v ČT. „Do konce letošního roku chci všechny dávky v rámci státní sociální podpory mít v té digitální možnosti podání, aby lidé vůbec nemuseli na Úřad práce chodit,“ má vizi lidovecký ministr práce a sociálních věcí.

Situaci na pobočkách Úřadu práce kritizoval při posledních interpelacích poslanec ANO Marek Novák z opozičního hnutí ANO. Zaměstnanci jsou podle něj vystavováni extrémnímu psychickému nátlaku.

„Samozřejmě to vyřizování žádostí se zpožďuje. Je to trošku jako střílet se do vlastní nohy a spoléhat na to, že ten maraton testování trpělivosti občanů bude mít i konec. Jenže díky krokům, které postupně činíte a představujete ještě další, to spíš vypadá, že je to teprve začátek konce,“ tvrdil poslanec Novák.

Lidem, kteří zažívají martyrium při vyřizování žádostí o sociální dávky na některých pobočkách úřadu práce, dal v dubnu částečně za pravdu Trpkoš.

„V polovině února bylo v Praze několik tisíc nezpracovaných a nedořešených záležitostí z roku 2022. Přes 7300 žádostí vůbec nebylo evidováno v systému,“ řekl tehdy poslancům pověřený šéf Úřadu práce. V jeho čele je od poloviny února, kdy Jurečka odvolal ředitele Úřadu práce Viktora Najmona.