Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministr Jurečka chce Ukrajince motivovat k práci postupným snižováním dávek. Vyplácení se protáhne do února

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přichází na jednání vlády. (13. dubna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Součástí českého sociálního systému se uprchlíci z Ukrajiny ještě nějakou dobu nestanou. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) místo toho prozatím plánuje prodloužit pětitisícovou humanitární dávku, kterou Ukrajinci dostávají měsíčně na hlavu.
  5:00

Podle lidoveckého předsedy by se současný model mohl protáhnout až do února 2023, kdy platnost zákona, na jehož základě se dávka vyplácí, skončí.

„Důvodem je to, že tento systém výplaty pětitisícové dávky je jednoduchý, už funguje a je dostatečně schopný pokrýt základní sociální potřeby těchto lidí,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jurečka.

Jurečka si jde pro silný mandát. Lidovecký sjezd veletočem neskončí, užší vedení strany se ale změní

Přivádět nyní uprchlíky do pozice běžného příjemce dávek a podpor dle něj není v silách úřadů práce. Překážkou je i fakt, že se tyto agendy nezpracovávají digitálně.

Na humanitární dávku ve výši pěti tisíc korun má nyní každý ukrajinský uprchlík nárok v měsíci, v němž dostal vízum k ochraně. Je o ni ale možné žádat opakovaně dalších pět měsíců.

Její výše by se však podle Jurečky mohla postupem času snižovat. „To abychom podpořili motivaci pro zapojení uprchlíků do trhu práce,“ uvedl ministr, podle kterého je Česko schopné dostat do zaměstnání 70 procent ekonomicky aktivních uprchlíků.

Chci vyslat lidem signál, že pokud mají dvě nebo tři děti, stát to patřičně ocení, říká Marian Jurečka

Model, podle něhož stát sníží dávky a tím nezaměstnané ponoukne k práci, ale podle ekonoma Daniela Münicha z institutu CERGE-EI není ozkoušený ani na české populaci. „Je to tak individuální, že dopad takového přístupu nelze posoudit plošně. Uprchlíci jsou navíc převážně ženy s dětmi, které práci hledají většinou samy. Ty potřeba motivovat příliš není,“ řekl webu Lidovky.cz Münich.

Jurečka by však rád zvýhodnil i Čechy, kteří prchajícím Ukrajincům poskytli kompletně jednu ze svých nemovitostí. Na Ostravsku jsou podle něj tisíce volných bytů i řada pracovních příležitostí.

CELÝ ROZHOVOR NALEZNETE ZDE.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!