Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Lidovci chtějí zvýšení výdajů na obranu na 2 procenta HDP již do roku 2024

Předseda lidovců Marian Jurečka na volebním sjezdu strany v Ostravě foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidovci uložili ministrům KDU-ČSL, aby ve vládě prosazovali urychlení růstu obranných výdajů na dvě procenta hrubého domácího produktu nejpozději v roce 2024. Navrhl to a prosadil nový první místopředseda strany Jan Bartošek. Lidovci také na jeho návrh odhlasovali, že podporují co možná nejrychlejší přijetí Ukrajiny do Evropské unie.
  12:00aktualizováno  19:30

Vláda Petra Fialy zatím ve svém programovém prohlášení hovoří o 2 procentech HDP na obranu do roku 2025.

Sjezd KDU-ČSL usnesením odmítl nevyprovokovanou ruskou invazi na Ukrajinu a odsoudil ruské válečné zločiny.

Neprošel návrh, aby lidovci podpořili znovuzavedení nepřímé volby prezidenta a aby vedení strany zahájilo jednání s koaličními partnery o znovuzavedení nepřímé volby prezidenta od prezidentských voleb plánovaných na rok 2028.

Do pěti let musíme ukončit závislost na dovozech z Ruska, řekl Jurečka

Během tří až pěti let musíme ukončit závislost na dovozech komodit z Ruska, řekl na sjezdu KDU-ČSL předseda strany Marian Jurečka. Je podle něj třeba redefinovat bezpečnostní politiku Evropské unie.

Česko patří mezi evropskými zeměmi mezi ty s největší závislostí na plynu z Ruska.

Premiér Petr Fiala před dvěma týdny na kongresu ODS oznámil, že jeho vláda chce v nejbližších týdnech přijít s komplexním pětiletým projektem zajištění energetické bezpečnosti České republiky. „Cílem musí být, se z ruské smyčky úplně vyvléci,“ řekl předseda vlády.

Je podle něj třeba vyřešit léta neřešenou závislost na fosilních palivech z Ruska, což označil za jedno z největších bezpečnostních rizik.

Nelámeme hůl nad V4, ale...

„Nelámeme hůl na V4, ale hledáme partnera, který nám pomůže hledat dobrá řešení pro Evropu,“ prohlásil také Jurečka.

Po válce, kterou rozpoutalo Rusko proti Ukrajině, zaujalo Maďarsko odlišný postoj než Česko či Polsko, které spolu s baltskými státy razí tvrdý postoj vůči Rusku. Maďarsko odmítlo, aby přes jeho území mířily zbraně na pomoc proti ruské agresi.

Maďarsko nepodpoří ani případné další protiruské sankce, pokud by se měly týkat dodávek ropy a plynu. „Nedovolíme, aby maďarští občané zaplatili cenu této války,“ řekl prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat