Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jurečka podržel Nekulu. Nevadí mu, že dělal reklamu jednomu z řetězců

Česko

  10:57aktualizováno  11:18
Předseda lidovců Marian Jurečka nevidí důvod, aby ve vládě skončil ministr zemědělství Zdeněk Nekula kvůli tomu, že dělal na sociální síti reklamu letákové akci jednoho z nadnárodních řetězců. Fakticky do jeho prodejen posílal zákazníky, aby si šli koupit levnou mouku v akci. Také Nekula trvá na tom, že nijak nepochybil.

Lidovecký ministr zemědělství na Twitteru v úterý pochválil řetězec Lidl natolik, že to až vypadalo tak, jako by to psal spíš některý zaměstnanec jeho tiskového oddělení.

Volil bych jinou formulaci, ale na rezignaci to není, řekl Jurečka

„Já jsem ten statut na sociální síti četl a nečetl jsem tam nic - běžte nakoupit, je tady výhodná slevová akce,“ postavil se předseda KDU-ČSL Jurečka za svého stranického kolegu ve vládě. „Volil bych asi jinou formulaci,“ připustil. Na otázku, zda to není na rezignaci Nekuly, odvětil Jurečka: „Ne, jednoznačně není.“

„I já jako ministr, pokud jsem na návštěvě nějaké privátní komerční firmy, tak informace o tom, že tam jsem, že tam s jejími zástupci jednám i informace o tom, jaké jsou třeba výsledky jednání, dávám ven. Je otázkou, jakou formulaci zvolit,“ řekl iDNES.cz Jurečka.

„Za mě ale to, co dělá ministr Nekula, jsou jednoznačně kroky, které vedou k prospěchu občanů této země,“ tvrdí předseda lidovců. „Když se podíváme na ceny potravin, především cen základních potravin, tak v okamžiku, kdy jednal jak se zástupci jednotlivých řetězců, nebo zástupci všech řetězců, tak došlo k úpravám některých cen, které byly opravdu přemrštěné,“ řekl ve středu Jurečka. Nekula se podle něj snaží maximálně tlačit na obchodní řetězce, aby revidovaly ceny potravin.

„Když obchodní řetězce konají něco špatně, myslím, že třeba přepínají obchodní přirážky, tak to samozřejmě kritizuji. Pokud obchodní řetězce učiní vstřícný krok a snižují ceny, tak si zaslouží pochválení, a tak, jak jsem pochválil nedávno Rohlík.cz za výrazně nízkou cenu cukru, kterou drží dlouhé měsíce, tak jsem nyní pochválil obchodní řetězec Lidl, který výrazným způsobem zlevnil mouku. Dobré skutky mají být pochváleny,“ odvětil Nekula při přichodu na jednání vlády na otázku, zda ani zpětně nevidí na podpoře letákové akce jednoho konkrétního řetězce žádnou chybu.

Jeho sliva o tom, že Lidl výrazným způsobem zlevnil mouku, nejsou přitom přesná. Levnější mouku si totiž pouze ve středu může koupit jen ten, kdo má do mobilního telefonu staženou aplikaci řetězce, aktivuje si v ní kupón a utratí zároveň nejméně 400 korun.

Funkce ministra zemědělství mu neměla být svěřena, napsal k počínání Nekuly exministr

„Proč nás takhle urážíte a sebe znemožňujete? Znemožňujete celou vládu,“ opřel se do Nekuly exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

„Myslím, že je čas skončit tuhle frašku. Pan Nekula je jistě poctivý politik a myslí to dobře, ale funkce ministra zemědělství mu nikdy neměla být svěřena - a tvrdím to nikoli jako kritik KDU-ČSL, ale její sympatizant,“ zhodnotil Nekulovo počínání další bývalý ministr financí Ivan Pilip.

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...