Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
29. června 2016 12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Justice by neměla automaticky věřit výpovědi policistů, rozhodl Ústavní soud

Ilsutrační foto: Policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilsutrační foto: Policie | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

BRNO Justice by neměla v situacích, kdy stojí tvrzení proti tvrzení, automaticky favorizovat výpovědi policistů. Zvláště to platí při posuzování konfliktů mezi policisty a lidmi, proti nimž zasahovali. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu (ÚS). Nařídil znovu otevřít případ údajného křivého obvinění, kterého se podle obžaloby dopustil černý pasažér vůči policistům a revizorům.

„V demokratickém právním státě, v němž jsou si všichni lidé rovni, nelze obecně bez dalšího přikládat vyšší váhu výpovědím policistů jako příslušníků mocenských složek oproti výpovědím jednotlivců, vůči nimž jsou policejní či jiné státní pravomoci vykonávány,“ rozhodl senát se zpravodajkou Kateřinou Šimáčkovou.

Incident se odehrál v roce 2013 v Praze. Dva revizoři přistihli v tramvaji černého pasažéra, který jim neprokázal totožnost a po přivolání policistů se dal na útěk. Našli jej v křoví a odvezli na služebnu. Později si muž stěžoval na chování policistů i revizorů, například tvrdil, že jeden revizor jej fyzicky napadl a vzal mu diktafon, na který si celý incident nahrával, a také že se revizoři snažili smazat data z jeho mobilů, zatímco policisté tomu jen přihlíželi.

Většina mužových tvrzení se neprokázala, a sám byl proto odsouzen za křivé obvinění k dvěma rokům vězení. Jedinými přímými důkazy však byly svědecké výpovědi zúčastněných policistů a revizorů, jejichž věrohodnosti justice podle ústavních soudců nevěnovala dostatečnou pozornost. Verze policistů a revizorů se obvodnímu soudu prostě jevila pravděpodobnější a reálnější.

Justice také nedbala na presumpci neviny a zásadu, podle níž je v pochybnostech nutné rozhodovat ve prospěch obžalovaného. „Z napadených rozhodnutí obecných soudů přesvědčivě nevyplývá, že by vina stěžovatele byla prokázána mimo jakoukoli rozumnou pochybnost, tedy s tím nejvyšším možným stupněm jistoty, který lze od lidského poznání požadovat,“ stojí v nálezu.

Ani vysoký stupeň podezření sám o sobě nemůže být zákonným podkladem pro odsuzující výrok, zdůraznili ústavní soudci. Obvodní soud pro Prahu 6 musí případ znovu projednat a bude vázán názorem ÚS.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.