Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg nemusí být jediným dědicem, rozhodl soud

Česko

  15:06
BRNO - Česká justice musí znovu řešit otázku, kdo je dědicem hlubocké větve šlechtického rodu Schwarzenbergů. Ústavní soud kvůli porušení práva na soudní ochranu vyhověl stížnosti Alžběty Pezoldové, vnučky posledního držitele panství Adolfa Schwarzenberga.

Karel Schwarzenberg. foto:  František Vlček, Lidové noviny

České soudy dosud za dědice považovaly Karla Schwarzenberga, nevlastního bratra Pezoldové. V dědickém řízení jde hlavně o hrobku v Domaníně u Třeboně, vydání zbytku obrovského majetku brání speciální zákon.

ČTĚTE TAKÉ:

Pezoldová nález přivítala s radostí. Podle jejího právníka Petra Meduny jde o morální satisfakci za dřívější nepříznivé verdikty a příležitost znovu uplatňovat práva Pezoldové v dědickém řízení, z něhož byla neprávem vyloučena. Podle advokáta Petra Vyroubala, jenž zastupoval Karla Schwarzenberga, dnešní nález nemá žádný přímý dopad na vlastnické vztahy.

O co se soudí?

Právníci Karla Schwarzenberga a jeho nevlastní sestry Alžběty Pezoldové se neshodují v tom, jak velkého majetku se může týkat dědické řízení po jejich dědečkovi Adolfu Schwarzenbergovi. Podle prvního z nich jde prakticky jen o rodinnou hrobku v Domaníně u Třeboně. Právník Pezoldové ale věří v širší rozsah potenciálního dědictví. Tuto možnost výslovně nevyloučil ani Ústavní soud, bude prý záležet na podkladech předložených v dědickém řízení.

"Ano, paní Alžběta Pezoldová dostane opět možnost uplatnit své argumenty. To je vše," uvedl Vyroubal Pezoldová je dcera Jindřicha Schwarzenberga, což byl dědic Adolfa Schwarzenberga. Jindřich ale v závěti kvůli starým rodovým zvykům dal přednost mužskému dědici, svému adoptivnímu synu Karlovi z orlického majorátu.

Závěťmi Adolfa a Jindřicha se při rozhodování o schwarzenbergském majetku řídila rakouská justice. Okresní soud v Českých Budějovicích pak podle instrukcí Nejvyššího soudu rozhodl, že výsledky rakouského dědického řízení jsou závazné i v Česku a že ve věcech dědictví hlubocké větve rodu bude stát jednat s Karlem Schwarzenbergem. Ústavní soud dnes rozhodl, že česká justice při tom porušila právo Pezoldové na soudní ochranu, protože dostatečně neprověřila její argumenty.

Alžběta Pezoldová v jednací síni Ústavního soudu v Brně, kde si vyslechla jeho vyjádření k dědickému sporu Schwarzenbergů.

Spor se nyní vrací k českobudějovickému okresnímu soudu. "Je na obecných soudech, aby s ní (Pezoldovou) jednaly jako s účastníkem, anebo aby s řádným odůvodněním řekly, proč tím vedlejším účastníkem vedle Karla Schwarzenberga není," řekla ústavní soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Lex Schwarzenberg

Rodinnou hrobku v Domaníně u Třeboně Schwarzenbergům v minulosti přiřkl Ústavní soud. V katastru nemovitostí je hrobka nyní připsána Adolfu Schwarzenbergovi, zemřelému v roce 1950. O zbývající rodový majetek Pezoldová dosud bojovala marně. Jeho vydání brání speciální zákon z roku 1947, takzvaný lex Schwarzenberg, jímž majetek přešel na stát. Vstup do dědického řízení by však pro Pezoldovou i přesto znamenal úspěch. Mohla by jej využít v dalších majetkových sporech.

Na orlickou větev rodu zvláštní zákon nedopadal, Karel Schwarzenberg proto její majetek získal v restitucích zpět. O majetek hlubocké větve neusiloval. Podle Pezoldové to byla chyba, údajně tím porušil Jindřichovu závěť a pozbyl dědická práva. Jindřich si přál, aby Karel majetek získal zpět, jakmile to umožní změna poměrů v českých zemích.

Spory o dědictví

Pezoldová vede desítky sporů s českým státem i se svým nevlastním bratrem, a to jak v Česku, tak v Rakousku. Počátkem listopadu Pezoldová v Rakousku prohrála důležitou dědickou při. Tamní nejvyšší soud rozhodl, že si Karel Schwarzenberg může ponechat zděděné zámky a usedlosti v Rakousku a Bavorsku. I v Rakousku Pezoldová argumentovala tím, že Karel Schwarzenberg nedodržel podmínky závěti.

Autoři: ,