Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Justiční mafii“ odstartovala kauza Čunek

Česko

PRAHA Aféra „justiční mafie“ začala v prosinci 2007. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová tehdy v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čunek označila svoji nástupkyni Renatu Veseckou, místopředsedu Nejvyššího soudce Pavla Kučeru, exministra spravedlnosti Pavla Němce a další čtyři právníky za „zákulisní justiční mafii“.

Postižená sedmička se obrátila na soud, ale soudce Vojtěch Cepl ml. ze středočeského krajského soudu dal loni v červnu za pravdu Benešové. Vrchní soud ovšem letos v únoru jeho rozhodnutí zvrátil - verdikt zrušil, a navíc Ceplovi případ sebral.

Benešová se ovšem obrátila k Ústavnímu soudu a stěžovala si, že Vrchní soud jí protizákonně odebral jejího soudce. Ústavní soud verdikt Vrchního soudu v říjnu částečně zrušil a Cepl se tak věcí bude znovu zabývat. Stále ovšem platí, že by se měl při svém rozhodování řídit pokyny Vrchního soudu. A podle něj Cepl udělal řadu chyb, když rozhodl, že lze Veseckou, Kučeru a spol. nazývat beztrestně „justiční mafií“.

Kvůli případu „justiční mafie“ a předchozí kauze Jiřího Čunka se justice tvrdě rozhádala. Natolik hluboký rozkol české soudy a státní zastupitelství zřejmě ještě ve své historii nezažily.

***

Evropský soud

Zastánce lidských práv Evropský soud pro lidská práva sídlí v alsaském Štrasburku (Francie) již od roku 1959. Každá z členských zemí má u tohoto soudu svého zástupce - celkem v něm tedy zasedá přes 40 soudců. Evropský soud totiž není institucí sedmadvacítky sdružené v EU, ale mezivládní organizace Rady Evropy, která sdružuje prakticky všechny evropské státy. Evropský soud chrání práva garantovaná Evropskou úmluvou o lidských právech a základních svobodách. V praxi tvoří většinu žalob stížnosti jednotlivců z členských států, kteří neuspěli u soudů ve svých vlastních zemích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!