Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Justiční přehmat dostal obviněného z terorismu z vězení. Instituce se přou, kdo chyboval

Anarchista - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anarchista - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Za justiční chybu, která dostala ven z vazby Petra S. obviněného z přípravy teroristického útoku na vlak, podle Obvodního soudu pro Prahu 5 může i pražské státní zastupitelství. To se ale řídilo „nesprávným datem“, které vyznačil právě soud. Za chybu už také padl trest.

Stačilo nesprávné datum a údajný „terorista“, který byl ve vazbě osm měsíců, mohl na svobodu z vazební věznice v Ruzyni.

Podle pražských státních zástupců leží vina za fatální omyl na úřednících obvodního soudu. „Nebyl včas podán návrh na ponechání obviněného ve vazbě z toho důvodu, že obvodní soud pro Prahu 5 ve svém předchozím rozhodnutím o ponechání obviněného ve vazbě nesprávně vyznačil právní moc, kterou se státní zástupce řídil,“ sdělila v pondělí serveru Lidovky.cz mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Podle mluvčího Obvodního soudu pro Prahu 5 Lukáše Slavíka ale může za propuštění Petra S. státní zastupitelství, které neposlalo včas návrh na ponechání obviněného ve vazbě. Jedním dechem ale Slavík přiznává, že kvůli justiční chybě padl na obvodním soudu trest. „Ano, někdo byl potrestán,“ sdělil stručně Slavík. Podrobnosti nechtěl prozradit. Podle informací serveru Lidovky.cz se však jedná o zastupujícího soudce.

Podle Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 Veroniky Cukerové mohl státní zástupce pochybení včas zjistit. „Státní zástupce měl k dispozici obě rozhodnutí ve věci, jak zdejšího soudu, tak i Městského soudu v Praze a mohl, při své erudici, kdy působí na vyšší instanci, toto pochybení sám zjistit a podat tak návrh na rozhodnutí o vazbě, což je výlučně ve fázi přípravného řízení v jeho kompetenci, ve lhůtě,“ tvrdí.

Celá situace je podle něj nestandardní. Chyba navíc už nešla napravit a Petr S. musel být propuštěn. „Stačil telefonát,“ pochvaloval si advokát obviněného Petr Šťastný.

Útok na mostě

Útok na vlak chtěla skupina podle policie provést na železničním mostě, který spojuje pražský Braník s Velkou Chuchlí, za použití nádoby s hořlavinou. Podle policie ale anarchisté akci odložili. Petr S. se podle spisu obával, že v zimě by skupina zanechala ve sněhu stopy. Podle informací serveru Lidovky.cz měli útočit na vlak 1. června. Právě blížící se datum útoku je údajně důvodem, proč se celorepubliková policejní akce spustila.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněknavazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány.

Policie připisuje v odůvodnění zásahu proti extremistům Petrovi S. členství v Síti revolučních buněk, které stojí za žhářskými útoky na policejní auta, mýtné brány a několik firem. Sám obviněný spojení s extremisty ale odmítá. „Několikrát mně i policii členství popřel. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený,“ tvrdí Šťastný. Žhářské útoky navíc pokračovaly, i když byli podezřelí ve vazbě.

I když lidé blízcí Petrovi S. označují lidi ze skupiny za pacifisty nesnášející válku, podle Štěpána Výborného, experta na extremismus z Masarykovy univerzity, se tento pohled na svět s jejich přesvědčením nevylučuje. „V minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro tu Síť revolučních buněk mohl být tím nepřítelem míru vlak NATO, který převážel ten vojenský materiál,“ míní Výborný.

Vyšetřování provází od začátku celá řada pochybností. Anarchisté tvrdí, že na ně byl vyvíjen nátlak policejními agenty. Ti je měli k údajné přípravě dotlačit. V policejní síti také skončilo mnoho lidí, kteří se skupinou neměli nic společného. Kvůli tomu vznikla akce Antifénix, která zásah vyšetřovatelů odsuzuje.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Požár bytu - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Požár bytu - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Požár bytu - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...