26. července 2017 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Matku bodl 26krát nožem, postiženého bratra podřízl. Muž se přiznal k brutálním vraždám

Soud bude vyslýchat i znalce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud bude vyslýchat i znalce. | foto: Marie Stránská, MAFRA

BRNO Obžalobě z vraždy matky a bratra čelí od středy u Krajského soudu v Brně šestadvacetiletý muž. Podle státního zástupce zasadil loni v Jihlavě třiapadesátileté matce nožem nejméně 26 ran a potom podřezal spícího, mentálně postiženého bratra. Muž vše naaranžoval tak, aby to vypadalo jako loupežné přepadení. U soudu se ve středu k činu přiznal a řekl, že ho lituje. Hrozí mu až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Vraždy se staly loni v polovině října ve Srázné ulici, kde zavraždění bydleli. Obžalovaný žil převážně v Brně, ale v Jihlavě měl trvalé bydliště, vlastnil klíče a vracel se tam.

Žalobce uvedl, že muž si v den vraždy vzal s sebou náhradní oblečení, nůž s čepelí dlouhou 24 centimetrů a rukavice. Matka se vzbudila a vyšla na chodbu, kde jí syn zasadil nejméně 26 ran, zemřela na vykrvácení, uvedl žalobce. Potom podle něj šel muž do pokoje, kde spal jeho o dva roky starší bratr. Když se vzbudil, řekl mu, že se nic neděje, ať nadále spí.

„Potom chodil hodinu po bytě a zvažoval, jestli má čin dokonat,“ uvedl státní zástupce. Podle něj se muž chtěl zbavit svědka, o kterého se zároveň nechtěl starat kvůli jeho mentálnímu postižení, a také chtěl být jediným dědicem majetku po matce, který prý přesahoval pět milionů korun.

Čápovi hrozí 20 let, možná i výjimečný trest.
Marek Čáp se k vraždě své matky a bratra přiznal.

Obžalovaný podle státního zástupce otevřel po činu šuplíky a skříně, aby to vypadalo jako loupež, vzal přes 100 000 korun a potom odjel. Do bytu se vrátil až po pár dnech, kdy zavolal policii. Ještě ten den se ale přiznal.

Muž u soudu všeho litoval a řekl, že provedl neomluvitelný čin a že měl matku rád. Řekl však, že se jí bál. Označil ji za přísnou. „Začalo to asi před 15 lety, když se naši rozvedli,“ uvedl.

„Neměla zájem o nikoho a o nic. Nesnášela dotyk, vadily jí dárky. Celé noci pochodovala po bytě. Nechtěla se starat o bratra, říkala, že je v bytě jen otrok a k bratrovi se chovala strašně. Mlátila ho. Říkala, že chce umřít, vyhrožovala, že si něco udělá. Nešlo to vydržet,“ řekl muž u soudu.

Soud chce ve středu kromě obžalovaného vyslechnout i znalce. Pokračování hlavního líčení má soud naplánováno na čtvrtek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz