Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

K čemu sloužila boží muka?

Česko

V Nosticově paláci je k vidění výstava o drobných památkách s velkým odkazem

Boží muka, morové sloupy, křížové cesty, kapličky a další menší stavby jsou námětem výstavy otevřené v budově Ministerstva kultury ČR v historických sklepeních Nostického paláce na Maltézském náměstí.

Upozornit na drobné stavební památky roztroušené v krajině chce zmíněná expozice z několika důvodů. Jednak připomenout, jakou roli hrály v kulturní historii národa a jak zapadají do krajinného celku, dále pak na jejich mnohdy žalostný stav a v neposlední řadě tímto způsobem poděkovat těm, kteří se o tyto objekty starají. Úsilí občanů o zachování zmíněných památek, tzv. dobrovolná památková péče, je mimořádnou společenskou devízou, která by měla být propagována a oceňována. Sdružení Pro Bohemia, které mnoho let podporuje záchranu kulturního dědictví, proto spolu s ministerstvem kultury a Národním technickým muzeem zmíněnou výstavu pořádá.

Popisky plné zajímavostí Instalace je rozdělena na dvě hlavní části, které mají i své samostatné názvy - Zapomenuté klenoty v krajině a Stezky pokory a naděje. První se zaměřuje na všechny typy drobných stavebních památek, druhá na poutní místa, křížové cesty a procesí. Exponáty jsou v obou případech prezentovány prakticky stejně, pomocí fotozvětšenin, popisků, map, kreseb, poutních obrázků a podobně.

Návštěvník tak uvidí památky a zajímavé lokality se specifickou charakteristikou z mnoha regionů České republiky. Patří k nim například křížová cesta na Hostýn, poutní místo Svatá Hora u Příbrami a Svatý Kopeček u Olomouce, dále Telčsko, Bruntálsko, Novopacko, Šumava, Poodří, Jihomoravský kraj a jiné. Půvabné jsou letecké záběry, kdy je vidět „zasazení“ památky do krajiny, se kterou za léta jakoby srostla a tvoří s ní celek.

Důležitou roli hraje zejména textová část instalace, neomezuje se totiž na pouhý popis místa, ale jsou zde i panely vysvětlující pojem mariánský kult, význam jednotlivých zastavení křížové cesty i tzv.velké pašije atd. Návštěvník se mimo jiné dočte, kdo dával kapličky postavit, k čemu sloužila boží muka a jak se jejich architektura vyvíjela v průběhu historie, proč v minulosti patřilo vyobrazení Kristova utrpení k nejčastějším námětům výtvarného umění a další zajímavosti.

Realizační tým výstavy nezapomněl ani na fakt, že mnohé památky se nacházejí v oblasti pohraničí, a dá se předpokládat, že o expozici budou mít zájem i zahraniční návštěvníci. Texty jsou proto přeloženy do němčiny a děkovné zápisy v návštěvní knize jsou důkazem, že to bylo správné rozhodnutí.

Estetické i morální poselství K výstavě byl vydán reprezentativní katalog, autorka Naděžda Kalousová do něho zařadila i svůj rozhovor s Dobroslavem Líbalem, jehož celoživotní činnost byla zaměřena na záchranu kulturního dědictví.

Totéž je i cílem výstavy, která má připomenout, že kromě bohatě propagovaných „historických výkladních skříní“, kam se sjíždějí tisíce turistů, existují i drobné památky, které však mnohdy působily na národ esteticky i morálně podstatně více. Výstavu lze navštívit v budově ministerstva denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin.

Záchrana dědictví

Zapomenuté klenoty v krajině - Stezky pokory a naděje Galerie Ministerstva kultury v Nostickém paláci Maltézské náměstí 1, Praha Výstava je otevřena do 30. 9.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč