Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K čemu sloužila boží muka?

Česko

V Nosticově paláci je k vidění výstava o drobných památkách s velkým odkazem

Boží muka, morové sloupy, křížové cesty, kapličky a další menší stavby jsou námětem výstavy otevřené v budově Ministerstva kultury ČR v historických sklepeních Nostického paláce na Maltézském náměstí.

Upozornit na drobné stavební památky roztroušené v krajině chce zmíněná expozice z několika důvodů. Jednak připomenout, jakou roli hrály v kulturní historii národa a jak zapadají do krajinného celku, dále pak na jejich mnohdy žalostný stav a v neposlední řadě tímto způsobem poděkovat těm, kteří se o tyto objekty starají. Úsilí občanů o zachování zmíněných památek, tzv. dobrovolná památková péče, je mimořádnou společenskou devízou, která by měla být propagována a oceňována. Sdružení Pro Bohemia, které mnoho let podporuje záchranu kulturního dědictví, proto spolu s ministerstvem kultury a Národním technickým muzeem zmíněnou výstavu pořádá.

Popisky plné zajímavostí Instalace je rozdělena na dvě hlavní části, které mají i své samostatné názvy - Zapomenuté klenoty v krajině a Stezky pokory a naděje. První se zaměřuje na všechny typy drobných stavebních památek, druhá na poutní místa, křížové cesty a procesí. Exponáty jsou v obou případech prezentovány prakticky stejně, pomocí fotozvětšenin, popisků, map, kreseb, poutních obrázků a podobně.

Návštěvník tak uvidí památky a zajímavé lokality se specifickou charakteristikou z mnoha regionů České republiky. Patří k nim například křížová cesta na Hostýn, poutní místo Svatá Hora u Příbrami a Svatý Kopeček u Olomouce, dále Telčsko, Bruntálsko, Novopacko, Šumava, Poodří, Jihomoravský kraj a jiné. Půvabné jsou letecké záběry, kdy je vidět „zasazení“ památky do krajiny, se kterou za léta jakoby srostla a tvoří s ní celek.

Důležitou roli hraje zejména textová část instalace, neomezuje se totiž na pouhý popis místa, ale jsou zde i panely vysvětlující pojem mariánský kult, význam jednotlivých zastavení křížové cesty i tzv.velké pašije atd. Návštěvník se mimo jiné dočte, kdo dával kapličky postavit, k čemu sloužila boží muka a jak se jejich architektura vyvíjela v průběhu historie, proč v minulosti patřilo vyobrazení Kristova utrpení k nejčastějším námětům výtvarného umění a další zajímavosti.

Realizační tým výstavy nezapomněl ani na fakt, že mnohé památky se nacházejí v oblasti pohraničí, a dá se předpokládat, že o expozici budou mít zájem i zahraniční návštěvníci. Texty jsou proto přeloženy do němčiny a děkovné zápisy v návštěvní knize jsou důkazem, že to bylo správné rozhodnutí.

Estetické i morální poselství K výstavě byl vydán reprezentativní katalog, autorka Naděžda Kalousová do něho zařadila i svůj rozhovor s Dobroslavem Líbalem, jehož celoživotní činnost byla zaměřena na záchranu kulturního dědictví.

Totéž je i cílem výstavy, která má připomenout, že kromě bohatě propagovaných „historických výkladních skříní“, kam se sjíždějí tisíce turistů, existují i drobné památky, které však mnohdy působily na národ esteticky i morálně podstatně více. Výstavu lze navštívit v budově ministerstva denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin.

Záchrana dědictví

Zapomenuté klenoty v krajině - Stezky pokory a naděje Galerie Ministerstva kultury v Nostickém paláci Maltézské náměstí 1, Praha Výstava je otevřena do 30. 9.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...