Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K euroskeptikům by se přidala i Bobošíková

Europoslankyně Jana Bobošíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Europoslankyně Jana Bobošíková. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA  Nová strana s pracovním názvem Libertas.cz, která by mohla v Česku vzniknout a které svou podporu vyjádřil i Václav Klaus, láká první politiky. Například současná europoslankyně Jana Bobošíková prohlásila, že její vznik „napjatě sleduje“.

„Myslím, že to má šanci. Záleží na tom, kdo to povede, ale konvenuje mi to. Zda se někdo chopí toho prostoru, který opustila ODS, tak to je věc, ke které se ráda přidám,“ řekla.

Strana Libertas, kterou v Irsku založil odpůrce Lisabonské smlouvy Declan Ganley, by mohla v europarlamentu dosáhnout na dotace, kdyby se rozšířila do dalších zemí EU a získala místní politiky. 
 
Není ale zatím jasné, z čeho by byla česká pobočka financována. Kruhy blízké Klausovi se k tomu zatím nehlásí. „Financována bude muset být z prostředků pana Ganleyho,“ tvrdí ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach. 

„Ten projekt je zajímavý, má velkou šanci, otázkou je, zda se dá stihnout založit stranu za čtyři měsíce,“ říká Edvard Kožušník z projektu Estat, který se věnuje otázkám byrokracie v Evropě. Právě Kožušník doprovázel zakladatele irského „mateřského“ hnutí Libertas euroskeptika Declana Ganleyho při jeho nedávné návštěvě Prahy.

Během ní mluvil Ganley i o tom, že by pobočku v Praze rád založil. „Říkal, že by si rád v jednotlivých zemích vyzobal ty nejlepší, takové hrozinky, a s nimi ty strany založil,“ říká. Libertas by sez Irska mohla rozšířit také do Itálie, Polska, Velké Británie a Francie. 

Kde vezme Libertas peníze
Otázkou je, z čeho by byla česká pobočka financována. „To musí vědět pan Ganley,“ doplňuje ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petr Mach. „Je evidentní, že tu taková strana vznikne. Financována ale bude muset být z prostředků pana Ganleye. Ano, asi tady bude potřebovat nějaké spolupracovníky, ale prostředky by měly jít z jeho zdrojů. Předpokládám, že to má vymyšleno.

Je možné, že budou probíhat sbírky. Zda se na tom CEP bude podílet, je předčasné říkat,“ dodává. Declan Ganley otevřel tento týden v Bruselu kancelář hnutí Libertas. Oznámil přitom podle irského deníku The Irish Times, že chce získat 75 milionů eur (téměř 1,9 miliardy korun) na financování kampaně před volbami do Evropského parlamentu v červnu příštího roku.

Ganley zároveň potvrdil, že požádal Evropský parlament o příspěvek určený pro evropské politické strany a hnutí. Pro rok 2009 je na tento účel vyčleněno 17 milionů eur (425 milionů korun). „Lidé si také nestěžovali, když se z peněz daňových poplatníků financovala kampaň na podporu Lisabonské smlouvy v Irsku,“ prohlásil Ganley.

Nárok na příspěvek z této částky mají strany a hnutí, které posilují a prosazují evropskou povahu voleb do Evropského parlamentu. Strana, která o příspěvek usiluje, musí získat podpisy nejméně dvaceti volených politiků - regionálních zastupitelů, zákonodárců či europoslanců - z alespoň sedmi států Evropské unie.

Declan Ganley řekl The Irish Times, že získal dostatek podpisů, ale odmítl sdělit konkrétní jména. Spekuluje se o tom, že by Libertas mohl podpořit například známý francouzský odpůrce EU, europoslanec Philippe de Villiers, a další politici ze skupiny Nezávislost/Demokracie v Evropském parlamentu. Členem je i český europoslanec Vladimír Železný.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...