5. června 2014 10:36, aktualizováno  10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K fakturám za 16 miliard chybí zakázky, ukázal Babišův audit

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | foto: ČTK

PRAHA Ministerstva v minulosti i nyní obchodují s firmami bez zaměstnanců nebo v likvidaci. Podle námětka ministra financí Lukáše Wagenknechta je to rizikové a úřady to musí přehodnotit. Na šesti ministerstvech spravovaných hnutím ANO nelze z řady důvodů dohledat veřejné zakázky k fakturám za 16 miliard korun. Vyplývá to z výsledků auditů šesti ministerstev, o jehož výsledcích Wagenknecht informoval.

V rámci auditu ministerstvo financí překontrolovalo faktury za 319 miliard korun. Uvedených 16 miliard korun ve fakturách je pak podle Wagenknechta navázáno buď na smlouvy staré i více než 15 let, nebo u nich byly překročeny limity na zakázku, nebo to byly zakázky malého rozsahu, nebo nejsou vůbec k nalezení v informačních systémech ministerstev. "Všechny varianty jsou špatně, je třeba je prošetřit a udělat zpětnou vazbu," uvedl Wagenknecht.

ČTĚTE TAKÉ:


Ministerstvo rovněž v rámci prověrky identifikovalo podezřelé firmy, u nichž by měly resorty podle Wagenkenchta přehodnotit spolupráci. Úřady například proplatily faktury pěti dodavatelům, kteří měli ukončenou činnost. Celkem 34 dodavatelů je v insolvenci a 24 firem nemá žádné zaměstnance. "Do budoucna to chceme sledovat," uvedl Wagenknecht.

Zároveň navrhl možné úspory. Jen centrální nákup kancelářského papíru by ušetřil na šesti ministerstvech ANO 10 milionů korun. Sloučení smluv na informační systémy pro státní pokladnu by ušetřilo 27 milionů a využívání registru kancelářských budov (CRAB) by ušetřilo 190 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...