Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K LETOŠNÍ ANKETĚ

Česko

Lidové noviny letos oslovily asi 400 respondentů – spisovatele, překladatele, kritiky, nakladatele, umělce, vědce i politiky – s výzvou:

Jmenujte jednu až tři letošní knihy, které považujete ze své četby za nejhodnotnější. Uvítáme, pokud svůj výběr u každé knihy okomentujete jednou stručnou a výstižnou větou.

Hlasování se uzavřelo 30. listopadu 2010. Do té doby jsme obdrželi 228 odpovědí.

Při sčítání hlasů započítáváme pouze první tři jmenované tituly. Každá kniha z trojice získá jeden rovnocenný hlas bez ohledu na pořadí. Do výsledků zahrnujeme jen tištěné knihy, které byly skutečně vydány v roce 2010 (tedy i tituly s dřívějším vročením, pokud tuto podmínku splňují), případně na konci roku 2009 (neboť tyto tituly mohla loňská anketa opomenout).

Do celkového součtu hlasů letos nepočítáme hlas pro danou knihu v případě, že se respondent jakkoliv podílel na jejím vzniku (například jako autor, překladatel, editor, redaktor, grafik, vydavatel apod.), nebo pracuje-li v nakladatelství, které knihu vydalo. Respondenti to ve svých odpovědích uvádějí.

U jmen respondentů neuvádíme akademické tituly, pouze obecnou profesní charakteristiku.

U knih uvádíme autora a nakladatele, rok vydání pouze u těch, které nevyšly v roce 2010.

V tištěném vydání ankety letos najdete všechny odpovědi. V komentářích jsou však mnohdy zkrácené. Krácení naznačujeme šipkou na konci odpovědi. V plném znění najdete všechny příspěvky na internetu.

Rozšířené internetové vydání ankety v pondělí přinese:

Všechny nezkrácené odpovědi respondentů

Anketní odpovědi z ročníků 1998–2009 v pdf

Anketu čtenářů Lidovky.cz: Které z knih byste vy dali svůj hlas?

Anketu najdete v pondělí 20. 12. na www.lidovky.cz/kniharoku

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...