Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K milionům za ozvučení má přístup Vondrův bývalý podřízený

Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra | foto: Lidové noviny

PRAHA Libor Veverka, který má dispoziční právo k rakouským účtům souvisejícím s případem údajně předražené státní zakázky pro firmu Promopro při českém předsednictví EU, pracoval v minulosti pro ministra obrany Alexandra Vondru (ODS).

Napsal to server Euro.cz, podle kterého byl Veverka v letech 2001 a 2002 podřízeným vládního zmocněnce pro summit NATO, a tím byl právě Vondra. Na rakouských účtech skončilo asi 135 milionů korun z půlmiliardové zakázky, Rakousko je kvůli podezření z praní špinavých peněz zablokovalo.

"Pan Libor Veverka byl zaměstnán na ministerstvu zahraničních věcí od 30. srpna 2001 do 31. prosince 2002 v odboru Kanceláře summitu NATO, kde v souvislosti s přípravou summitu NATO zajišťoval koordinaci nad procesy v oblasti výpočetní a komunikační techniky s odpovědností za neodstranitelné škody mezinárodního dosahu. Byl jedním z koordinátorů, kteří měli na starosti zajištění summitu po technické stránce v Kongresovém centru Praha," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Víta Koláře.

Čtěte také

Veverka pobíral za své služby zhruba 20.000 korun měsíčně a podle neoficiálních informací měl obdržet na závěr svého angažmá i vyšší odměnu. Ministerstvo ale už tyto informace konkrétně potvrdit nechtělo. Vondra, který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU a už zhruba dva měsíce čelí podezření, že o problematické zakázce pro firmu Promopro věděl, nebo její realizaci alespoň nezabránil, tvrdí, že Veverku, který pro něj pracoval, nezná.

Vondra i Veverka tvrdí, že se osobně neznají
"Pana Veverku osobně neznám. V týmu, který organizoval předsednictví před dvěma lety, nebyl a zcela určitě jsem s ním nic nekomunikoval. Pokud jde o summit NATO před devíti lety, podílela se na něm stovka lidí. Většinu si už nepamatuji a od té doby je ani neviděl. Přímo podřízené jsem měl dvě náměstkyně," sdělil serveru Vondra.

Také Veverka tvrdí, že s Vondrou nemá nic společného. Zároveň popřel jakýkoli vztah s majitelem společnosti Promopro Jaroslavem Veselým, jehož společnost se k zakázce na zajištění audiovizuálních služeb pro české předsednictví EU za nestandardních podmínek dostala.

Podle Mladé fronty Dnes ale oba společně figurují v několika současných i zaniklých společnostech.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Profesor Severus Snape. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Profesor Severus Snape. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Profesor Severus Snape. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!